Gasverksgatan 53
Välkomna till en bostad som andas hem! Ombonad lägenhet om 69 kvm fördelat på tre rum och kök.SNABBFAKTA
- Boarea: 69 kvm föreningens information
- Antal rum: 3 rum
- Våning: 2 av 3, ej hiss
- Avgift: 4 352 kr. Inklusive värme, vatten, bredband och basutbudet TV (Tele2).
- Förening: Brf Tvestjärten Västra
- Byggnadsår: 1925 - Ombyggnation/renovering 1982.1983
- Område: Högaborg, Helsingborg
Lina Sweid
Reg. fastighetsmäklare- Telefon: 0765444605
- e-post: lina.sweid@smh.se
- Kontor: Helsingborg
Välkommen till Gasverksgatan 53
Välkommen in i denna charmiga och harmoniska bostad där varje rum utstrålar hemtrevnad och stilfull inredning. I det ljusa köket möts du av en klassisk skandinavisk design med rutigt golv, grå köksluckor och en inbjudande matplats vid fönstret. Den smarta planlösningen kombinerar funktionalitet med mysfaktor, där grönväxter och naturnära detaljer skapar en varm atmosfär. Lägenheten har gott om förvaringsmöjligheter med garderober och förråd i källaren.
Här bor du i en stabil och välskött förening med närhet till både grönområden, service och goda kommunikationer. Innergården är lummig och barnvänlig med sittgrupper och möjlighet till odling.
En perfekt bostad för dig som söker ett hem med karaktär, rymd och ett lugnt men centralt läge.
- Välkomnande bostad
- Väl tilltagen takhöjd
Övriga bilder
Planlösning
Om bostaden
ALLMÄNT
När ni kliver in i bostaden möts ni av en funktionell hall. Här vilar ett parkettgolv och ljusa väggar. Hallen fungerar som bostadens knutpunkt och tar er till samtliga rum.
Rakt fram från hallen har ni badrummet med plastmatta på golv och halvkaklade väggar. Utrustning som wc, kommod, badkar samt vask samt spegelskåp med integrerad belysning. här finns även en praktisk tvättmaskin.
Köket bjuder in till matlagning och är fräscht och modernt. Bra med plats till förvaring och fint kakel på väggen ovan arbetsbänken. Luckorna är i en behaglige grå kulör.
Därefter tar ni er in i det trivsamma vardagsrummet, här möblerar ni med soffgrupp och även med matplats för den som önskar.
Sovrummet är rogivande och rymligt. Samma behagliga golv som vilar i hallen och ljusmålade väggar. I sovrummet har ni förvaring i flertalet fina garderober.
Det andra rummet kan användas som ett kontor, sovrum eller matplatsdel för den som önskar. Även här är väggarna ljusagråa och härlig ljusinsläpp tack vare stora fönster.
Föreningen
Gemensamma utrymmen -
dokument
BYGGNADSFAKTA
Tvättstuga finns belägen i källarplan.
Cykeln parkerar ni bekvämt i cykelförrådet eller på den fina innergården vilken är inhängnad.
Ekonomi
DRIFT
Allmänt om området
Högaborg är beläget i utkanten av Helsingborgs stadskärna, strax sydost om stadsdelen Söder. I dess västra del löper Landborgen, som dock är mer flack längs denna sträckning. Den ger ändå denna del av stadsdelen en kraftig lutning. Bebyggelsen i stadsdelen består till största delen av flerbostadshus från början av 1900-talet och framåt, men man kan även finna en del villa- och radhusområden. Fasaderna är antingen av blottat tegel eller putsat sådant. De klassicistiska byggnaderna är till största delen utförda i brunt Helsingborgstegel. I området finns matbutiker en del mindre restauranger och pizzerior. Det finns även en sporthall i anslutning till GA-skolan, nedlagd 2004, som var en av Helsingborgs största skolbyggnader. Bussförbindelserna till centrum och övriga stadsdelar fungerar mycket bra. Genom stadsdelen löper Södra Stenbocksgatan som huvudgata, vilken också är en av de mest trafikerade vägarna i Helsingborg. Via denna tar man sig enkelt ut på E6:an i både norr- och södergående riktning.
Övrigt
Letar du efter en mäklare på Högaborg? Då är Svenska Mäklarhuset i Helsingborg/Höganäs/Bjuv rätt mäklarbyrå för dig. Vi är fastighetsmäklare som brinner för våra kunder i varje bostadsaffär. Vi har stenkoll på marknadspriser och bostadsrättsföreningarna i området. Dessutom känner vi till alla kommunikationer och nöjen som finns eller är i nära anslutning.
Vårt mål är att alltid ge ett proffsigt bemötande vid varje tillfälle. Våra mäklare är alltid på tå och ger det där lilla extra, vilket brukar resultera i mycket nöjda kunder. Ta gärna en titt på våra kommande försäljningar på Högaborg för att inspireras till att hitta ditt drömboende. Oavsett om det är hus eller lägenhet du är ute efter tror vi att några av dem listade bostäderna på Högaborg nedan faller dig i smaken. Läs gärna mer om våra andra bostadsområden och våra mäklare i Helsingborg/Höganäs/Bjuv.
VAD ÄR DIN BOSTAD VÄRD?

"Jag hjälper dig gärna med en kostnadsfri värdering."
Lina Sweid
Reg. fastighetsmäklare