Edövägen 14A
Ljus och smakfullt renoverad 1,5:a med gavelläge och balkong med fin utsikt!SNABBFAKTA
- Utgångspris: 1 650 000 SEK
- Boarea: 44 kvm föreningens information
- Antal rum: 1.5 rum
- Våning: 2 av 2, ej hiss
- Avgift: 3 282 kr. I avgiften ingår värme, vatten, kallvatten och varmvatten
- Förening: Edölandet Brf
- Byggnadsår: 1969
- Område: Västra Orminge, Nacka
1 650 000 SEK
Visningar
Hans Jonevret
Reg. fastighetsmäklare- Telefon: 072-5779080
- e-post: hans.jonevret@smh.se
- Kontor: Nacka/Saltsjö-Boo
Välkommen till Edövägen 14A
- Härlig insynsskyddad balkong
- Välplanerad mini 2:a i mycket bra skick
- Egen tvätt- och diskmaskin
- Nymålade väggar, parkettgolv och fint kök
- Park- och skogsutsikt, inte insyn
- Nära till buss, centrum, affärer, gym och natur
Välkommen!
Välkommen till denna renoverade 1,5:a i bästa skick med både charm och utsikt! Stor, härlig balkong med fritt soligt läge. Hela lägenheten är nyligen helt ommålad och har fått nya golv. Bostaden ligger högst upp i populära tågvagnarna. Den inbjudande lägenheten är mycket yteffektiv och har en bra och öppen planlösning.


Hall
En välplanerad hall med gott om plats för hängare och skoskåp.

Vardagsrum
Det lättmöblerade vardagsrummet är ljust med fönster åt två håll och med nymålade väggar i mycket smakfull grön nyans. Här finns plats för en större soffa, soffbord, fåtölj eller bokhylla. I ena delen mot köket blir en naturlig matplats för ca fyra till sex personer och den öppna planlösningen gör det också enkelt att duka upp för större middagar.



Balkong
Den sex kvadratmeter stora balkongen blir verkligen som ett extra rum under sommaren. Här finns plats för krukor, utemöbler och lyktor. Härligt med parkutsikt med gräsmattor och vintergröna tallar.


Badrum
Fräscht helkaklat badrum med klinkergolv som verkligen är välplanerat. Här står ett inbyggt torkskåp och både tvättmaskin och badkar. Här finns så klart även wc och tvättställ.

Brf Edölandet
BRF EDÖLANDET
På Edövägen 6-28 ligger Brf Edölandet förvärvade fastigheten 2013. Bostadsrättsföreningen består av bostadshus i två våningar samt en servicebyggnad innehållande tre tvättstugor samt lokal att hyra för kalas eller fest. Här finns även ett fristående parkeringsdäck samt garage. Totalt finns det 160 st lägenheter varav 42 st är hyresrätter. Föreningen har både p-platser samt garageplatser samt besöksparkering. Husen är uppförda 1969 och under 2000-talet har flera renoveringar genomförts, bland annat har man renoverat alla badrum och stammar, målat trapphus, lagt om tätskikt på parkeringshuset samt omläggning av tak på bostadshus. På senare år har man investerat i bergvärme samt nyligen renoverat taken.
TVÄTTSTUGA/FÖRENINGSLOKAL
I föreningen finns en tvättstuga innehållande tre tvättstugor, en grovtvättstuga och ett torkrum. Under tvättstugan ligger föreningslokalen som går att hyra för kalas eller fest.
CYKELFÖRRÅD
Föreningen har ett stort cykelförråd.


Områdesbeskrivning
Området kan nås kollektivt med buss från Slussen på cirka 18 minuter och här bor du mycket nära alla bussar som passar genom Orminge centrum. Det finns också bra cykelväg hela vägen till city. Bostäderna ligger kring ett stort trafikfritt parkområde med sparad natur. Inom och i anslutning till det centrala parkområdet finns lekplatser, volleybollplan, tennisbana, förskolor, skolor och ett centrum med många butiker. Två badsjöar och fina naturområden för promenader/löprundan finns på gångavstånd ifrån bostaden.




Övriga bilder
Planlösning
Om bostaden
ALLMÄNT
Föreningen
På Edövägen 6-28 ligger Brf Edölandet som bildades 2013 och som i september 2013 förvärvade fastigheten från Wallenstam Fastigheter AB. Bostadsrättsföreningen består av bostadshus i två våningar samt en servicebyggnad innehållande tre tvättstugor samt lokal att hyra för kalas eller fest. Här finns även ett fristående parkeringsdäck samt garage. Totalt finns det 160 st lägenheter varav 41 st är hyresrätter. Föreningen har både p-platser samt garageplatser samt besöksparkering. Husen är uppförda 1969 och under 2000-talet har flera renoveringar genomförts, bland annat har man renoverat alla badrum och stammar, målat trapphus, lagt om tätskikt på parkeringshuset samt omläggning av tak på bostadshus. På senare år har man investerat i bergvärme samt nyligen renoverat taken.
TVÄTTSTUGA/FÖRENINGSLOKAL
I föreningen finns en tvättstuga innehållande tre tvättstugor, en grovtvättstuga och ett torkrum.
CYKELFÖRRÅD
Föreningen har ett stort cykelförråd.
INRE FOND
Alla som köpte sin lägenhet på tillträdesdagen fick en inre fond på 15 000 kr som kan användas till att renovera i lägenheten.
ÖVERLÅTELSE-OCH PANTSÄTTNINGSAVGIFT
Överlåtelseavgift debiteras köparen med 2,5 % av prisbasbelopp. Pantsättningsavgift debiteras pantsättaren med 1 % av prisbasbelopp.
I lägenheterna finns det möjlighet till två olika leverantörer av internet och kabel-TV, ComHem och Bredbandsbolaget. Särskild debitering sker för nyttjandet av dessa tjänster, dvs varje hushåll väljer själv, tecknar egna avtal och betalar dessa kostnader.
Föreningen har 113 parkeringsplatser och 67 garageplatser som går att hyra till en kostnad om 281 kr/månad (p-plats) respektive 399 kr/mån (garage) eller 531 kr/månad (garage med bur).
Nästan alla badrum renoverades under 2003-2005, då byttes vatten och avloppsrör från källare och uppåt i byggnaden. Enstaka badrum renoverades på 1990-talet med golvbrunn. Under 2011 renoverades vissa fönsterkarmar samt vissa lägenheter fick nya balkongdörrar. Föreningen har under 2016 renoverat taken på samtliga hus och ska i samband med detta även titta på ett effektivare och bättre sätt gällande föreningens värmekostnader/ventilation. Föreningen har också bytt till bergvärme vilket kommer att spara mycket pengar. I underhållsplanen de närmaste åren finns tvättstuga, portar och fasader.
PLANERADE RENOVERINGAR:
Ytskikt golv i portar, ta bort mattbeläggning och slipa betongytan. Täta skarvar fasad och därefter tvätta fasaden. (år 2021)
dokument
BYGGNADSFAKTA
Ekonomi
DRIFT
Allmänt om området
Västra Orminge är ett område som byggdes mot slutet av 60-talet. Området ritades för att passa in på klipporna och skapa harmoni och många av fastigheterna ligger inbäddad i lummig grönska. Här bor du idylliskt nära naturområden, bra cykelvägar, motionsslingor och med gångavstånd till flera badsjöar.
I härliga Saltsjö-Boo finns små smultronställen som blir självklara favorittillhåll. I Velamsund finns mysiga Restaurang Långa raden med restaurang och badplats. Vill man njuta i lugnare tempo finns omtyckta Hasseludden Yasuragi ca två kilometer bort, en anläggning med lugn japansk atmosfär och ro för själen.
Saltsjö-Boo ligger idylliskt i början på Stockholms skärgård med härlig natur och mysiga badplatser, lättillgängliga till fots eller på cykel. Det finns två badsjöar på nära avstånd Myrsjön och Glasbrukssjön, båda med strand och klippor. På Lagnövägen ca 10 minuter med bil finns Nacka golfklubb med sin 18-hålsbana. Är det fotboll som gäller så ligger Boovallen där Boo FF har sin hemmaplan inte långt bort. Vid Björknäs IP och hockeyrinken spenderar hockeyföräldrarna mest tid.
Området har ett trevligt centrum med bra seriviceutbud. Orminge Centrum finns bland annat mataffärer, apotek, postservice, bibliotek, skönhetsvård, gym, restauranger, caféer, systembolag, frisörer, bank och butiker.
I Orminge Hus bredvid Centrum finns bland annat tandläkare, vårdcentral och BVC.
Det finns flera förskolor och skolor inom gångavstånd. Läs mer hos Nacka kommun. www.nacka.se
Från området går busslinjerna 444 och 446, motorvägsbussen, som tar dig direkt till Slussen på 20-25 minuter, samt 446 C som går direkt till Centralstationen. Buss 471 går lokalvägen via Nacka Forum på 35 minuter. Nattbussen tar dig hem vardagar som helgdagar.










VAD ÄR DIN BOSTAD VÄRD?

"Jag hjälper dig gärna med en kostnadsfri värdering."
Hans Jonevret
Reg. fastighetsmäklare