Brogatan 7
EN AV HELSINGBORGS MEST MAGISKA UTSIKT I EN STILREN LÄGENHET SNART TILL SALU!SNABBFAKTA
- Boarea: 99 kvm föreningens information
- Antal rum: 4 rum
- Våning: 3 av 8, hiss finns
- Avgift: 6 564 kr
- Förening: BRF Hamlet
- Byggnadsår: 2019
- Område: Centrum Helsingborg, Helsingborg
Louise Scholander
Reg. fastighetsmäklare/ FT /Kontorschef- Telefon: 0707666736
- e-post: louise.scholander@smh.se
- Kontor: Helsingborg
Välkommen till Brogatan 7
Med stolthet kan jag presentera denna dröm till bostad som en kommande försäljning!
Elegans, lyx, två magiska balkong med sundsutsikt som är utöver det vanliga - allt samlat på en och samma adress!
Här bor ni i en av Helsingborgs finaste lägenheter, som är tidlös och full av exklusiva materialval. Välplanerad och lättmöblerad med stor sällskapsyta då vardagsrum och kök ligger i öppen planlösning och även bjuder på en utgång till den ena härliga inglasade balkongen som vetter ut mot sundet.
Innanför dörren möts ni av det exklusiva 3-stavsgolvet som sedan följer er genom hela lägenheten, undantaget är självklart badrummet där ni istället hittar ett klinkergolv, vitmålade väggar och fönsterbänkar i kalksten. De flesta strömbrytarna har en dimmerfunktion och innerdörrarna är speglade med en ram.
Här finner ni ett stilrent kök med bänkskiva av vacker komposit och trevligt kakel intill, lyxiga vitvaror samt matplats för många middagsgäster. Köket vetter mot ett härligt vardagsrum med utgång till en fantastisk balkong i söderläge. Slå er ner i en loungegrupp på den inglasade balkongen med en god kaffekopp och njut av den magiska utsikten.
Badrummet har ett stilrent klinkergolv och blanka vit helkaklade väggar med vägghängd WC, tvättställ med kommod, dusch och handdukstork. Det finns även en stilrent gästtoalett som enkelt nås från bostadens hall. Bostaden har en separat tvättstuga med tvättmaskin, torktumlare självklart även dessa av hög kvalité. Över här, finner ni arbetsbänk och överskåp.
Då har vi inte ens nämnt de två välplanerade sovrummen, de båda har garderober - som maximerar era förvaringsmöjligheter. Ni når bostadens andra underbara balkong från det ena sovrummet och här ges utsikt mot vackra Parapeten, Norra hamnen, Danmark och Öresund - här kan även Svinbåda i Viken synas en solig dag! Här kan ni slå er ner i lounge stolen och ha stenkoll på passagen i sundet!
Det finns även möjlighet till en parkeringsplats i det underjordiska garaget, som ni enkelt når via hissen.
Låter det som er drömbostad? Som ni så länge längtat till?
Nyp er då själva i armen, detta är på riktigt! Gör en intresseanmälan redan nu så att ni inte missar tillfället att göra Brogatan 7 till just ert drömhem.
Övriga bilder
Om bostaden
ALLMÄNT
Föreningen
Föreningen är medlem i Kvicks samfällighetsförening och dess andel är 37 %. Samfälligheten äger och förvaltar garage, miljörum samt innergårdar.
I föreningen upplåter man 46 bostadsrättslägenheter med totalyta på 4189 kvm samt 2 lokaler med en totalyta om 190 kvm.
Bostadsrätterna är fördelade enligt följande:
2 rum & kök, 13 st
3 rum & kök, 23 st
4 rum & kök, 6 st
5 rum & kök, 4 st
I garaget finns 110 bilplatser fördelade på 43 platser till Brf Halmet. Brf Hamlet har även 3 MC-platser Hyreskontrakt för bostadsrättshavare som hyr garageplats skrivs på tre månader med uppsägningstid om tre månader för vardera parten. Kontraktet är giltigt till dess att någondera parten säger upp avtalet.
Jakobson Pusterla AB, avtalet löper till 2024-08-31, 74 kvm
Sunread Sweden AB, avtalet löper till 2026-06-30, 115 kvm
dokument
BYGGNADSFAKTA
Ekonomi
Allmänt om området
Helsingborg ligger vid Öresunds smalaste del, där endast 3 750 meter skiljer staden från Helsingör i Danmark. Stadens geografi domineras av den branta sluttningen Landborgen som löper längs Öresund. I centrum är arkitekturen en tätbebyggd stenstad, med monumentala och storstadsmässiga hus mot paradgatorna Drottninggatan och Järnvägsgatan samt mot Stortorget, Sankt Jörgens plats och Trädgårdsgatan. I gatorna bakom denna bebyggelse är arkitekturen mer småskalig och intim. Helsingborg har ett rikt utbud av både kultur- och nöjesetablissemang. Kulla-gå-gatan är en av de äldsta gågatorna i landet och här finns både lokala butiker, kedjor och ett stort utbud av både kafféer och restauranger. Länge drev Helsingborgs stad själv stadstrafiken i staden, men i juni 2005 tog Skånetrafiken över. Det nuvarande linjenätet består av tre huvudlinjer med avgångar så täta som fem minuters mellanrum samt ytterligare sex reguljära linjer, två servicelinjer och fyra pendlarlinjer. Helsingborg är även en viktig järnvägsknut och genom staden går Västkustbanan från Lund till Göteborg. Färjeleden mellan Helsingborg och Helsingör kallas HH-leden och är en av världens tätast trafikerade färjelinjer.
Övrigt
Letar du efter en mäklare i centrala Helsingborg? Då är Svenska Mäklarhuset i Helsingborg/Höganäs/Bjuv rätt mäklarbyrå för dig. Vi är fastighetsmäklare som brinner för våra kunder i varje bostadsaffär. Vi har stenkoll på marknadspriser och bostadsrättsföreningarna i området. Dessutom känner vi till alla kommunikationer och nöjen som finns eller är i nära anslutning.
Vårt mål är att alltid ge ett proffsigt bemötande vid varje tillfälle. Våra mäklare är alltid på tå och ger det där lilla extra, vilket brukar resultera i mycket nöjda kunder. Ta gärna en titt på våra kommande försäljningar i Helsingborg centrum för att inspireras till att hitta ditt drömboende. Oavsett om det är hus eller lägenhet du är ute efter tror vi att några av dem listade bostäderna i centrala Helsingborg nedan faller dig i smaken. Läs gärna mer om våra andra bostadsområden och våra mäklare i Helsingborg/Höganäs/Bjuv.
VAD ÄR DIN BOSTAD VÄRD?

"Jag hjälper dig gärna med en kostnadsfri värdering."
Louise Scholander
Reg. fastighetsmäklare/ FT /Kontorschef