Västerlanda är en del av Lilla Edets kommun beläget vid Göta Älv ca 6 km söder om Lilla Edet Centrum och ca 3 mil från Kungälv. Här bor du lantligt men med närhet till både städer och hav. Västerlanda erbjuder härliga vandringar i skog och natur som gränsar mot naturreservatet i Svartedalen och flertalet badsjöar. Du finner även fantastiska Thorskogs Slott som är beläget i en underbar engelsk park och erbjuder bland annat mysiga weekendpaket, bröllopsfester och konferenser.
Delar som också ingår i kommunen är Lilla Edet Centrum, Lödöse, Nygård, Göta, Ström och Hjärtum. Det bor ca 14 000 personer i hela kommunen.
För den som gillar skog och natur har man kommit rätt. I Lilla Edets kommun finns skogar, strövområden, stigar längs med älvpromenaden och flertalet bad-och fiskesjöar. Dessutom finns ett av landets bästa laxfiske i Lilla Edet. Det finns givetvis en mängd andra olika aktiviteter såsom ridskola, fotbollsklubbar, gymkedjor, minigolfbana etc.
Närmsta grundskola från Västerlanda är Strömskolan - F-6 ,dit man tar sig enkelt med skolbuss. ,Och i kommunen finns det flera andra grundskolor- både kommunala och fristående.
*Fuxernaskolan - centrum (F-9),
*Nya skolan - friskola i centrum (F-6),
*Ryrsjöskolan - Göta (F-6).
*Tingbergskolan - Lödöse (F-6)
Kommunala förskolor inom kommunen finns både i Göta, Centrum, Ström, Hjärtum, Västerlanda, Nygård och Lödöse. Fristående förskolor och dagbarnvårdare finns i centrala Lilla Edet, Ström och Lödöse. För mer information gå in på www.lillaedet.se där det även finns kontaktuppgifter.
Om man vill åka kollektivt så går det via Västerlanda buss mellan Lilla Edet och Kungälv och buss mellan Lilla Edet och Stenungsund. Med bil tar man sig på ca 45 minuter till Göteborg och ca 30 minuter till Trollhättan.
I centrala Lilla Edet finner du den närservice som behövs i vardagen. Här finns matbutiker, vårdcentral, tandläkare, Apotek, blomsterbutiker, café, restauranger, gym, bank, Radio-TV, Systembolaget, frisörsalonger mm. Elon och Derome finns också i centrala Lilla Edet.
Lilla Edets kommunhus finns i centrala Lilla Edet. Där finner du medborgarservice och kommunala förvaltningar.
Göta älvdalen är ett av de områden i Sverige där risken för skred är stor. Läs mer på https://www.lillaedet.se/bygga-bo-och-miljo/skred/om-skred-i-vart-omrade
Justera eller ta bort några filter.