Många Stockholmare kan inte tänka sig att bo i en annan stadsdel än Birkastan! På charmiga och pulserande Rörstrandsgatan finns ett rikt utbud av restauranger, små butiker och caféer. Det kallas i folkmun ibland för "lilla Paris" då den har en fransk atmosfär med det utbud som finns runt Rörstrandsgatan.
Nära till stora, gröna Vasaparken med stor lekplats, uteserveringar, boulebana och bangolf. Här finns även fotbollsplan på sommaren samt konstfrusen skridskobana på vintern. Går du över bron till Fridhemsplan hittar du Västermalmsgallerian som erbjuder ett brett utbud av olika sorters butiker. Här finns det mesta i shoppingväg! Mycket nära till Karlbergs Slott och dess park med fina promenadstråk längs Karlbergskanalen såväl sommartid som vintertid. Vintertid finns även skidspår i slottsparken.
Kommunikationerna är inget annat än idealiska. I direkt närhet finns tunnelbana S:t Eriksplan, busshållplatser för ett flertal olika busslinjer (bl a stambussarna 3 och 4 samt 42 och 72) samt flygbussen till/från Arlanda som du också finner vid S:t Eriksplan. Pendeltåget hittar ni ett stenkast bort vid Odenplan.
I området gäller boendeparkering som kan sökas av de boende. För mer information, www.stockholm.se/boendepark. Tillståndet är gratis. Parkering kostar f.n. 75 kr/dag, alternativt 1100 kr/period om 30 dygn.
Justera eller ta bort några filter.