Fänriksgatan 3
55+ boende på kanonläge!SNABBFAKTA
- Pris: 1 395 000 SEK
- Boarea: 55.5 kvm föreningens information
- Antal rum: 2 rum
- Våning: 1, hiss finns
- Avgift: 4 337 kr
- Förening: Bonum Brf Alba
- Byggnadsår: 2013
- Område: Ringstorp, Helsingborg
1 395 000 SEK
Stellan Kjellsson
Reg. fastighetsmäklare- Telefon: 0707919570
- e-post: stellan.kjellsson@smh.se
- Kontor: Helsingborg
Välkommen till Fänriksgatan 3
Övriga bilder
Planlösning
ALLMÄNT
Föreningen
Föreningen innehar 23 garageplatser och 6 parkeringsplatser.
Föreningen har vidare 1 gemensamhetslokal, 1 butik och 1 övernattningslägenhet.
Fastigheten är fullvärdesförsäkrad i Folksam.
Hemförsäkring bekostas individuellt av bostadsrättsinnehavarna och bostadsrättstillägget ingår i föreningens fastighetsförsäkring.
Föreningen är delaktig i Gemensamhetsanläggningen Embla GA1 tillsammans med Riksbyggens Brf Celsiana.
Föreningens andelstal är 45 procent. Gemensamhetsanläggningen har inrättats för att tillgodose föreningarnas och fastigheternas gemensamma behov av kvarterspark, garage, planteringar m.m.
Riksbyggen har hand om ekonomisk och teknisk förvaltning i föreningen.
dokument
BYGGNADSFAKTA
Ekonomi
DRIFT
Allmänt om området
Ringstorp är en stadsdel i den norra delen av Helsingborg. Stadsdelen avgränsas i söder av stadsdelarna Stattena och Tågaborg, i norr av Mariastaden och i öster av Berga. Det pågår och planeras en omfattande förtätning av bebyggelsen på Ringstorp. Delar av grönområdet mellan Ringstorps vattentorn och Hammarbergsgatan planeras omvandlas till bostadsbebyggelse i form av ett antal radhus längs Ringstorpsvägen, kombinerat med punkthus nära vattentornet i öster. På Ringstorp finns en grundskola, Ringstorpsskolan (årskurs 1-6) och en förskola. Ringstorps centrum, som består av ett torg i väster och lägre, sammanhållen byggnad i öster, innehållande bland annat närbutik, pizzeria, thai-restaurang, blomsterhandel, frisör, spel/tobaksbutik och Ringstorps bibliotek Biblioteket är Helsingborgs näst största områdesbibliotek och ligger mitt emot Sankta Anna kyrka.
Övrigt
Letar du efter en mäklare på Ringstorp? Då är Svenska Mäklarhuset i Helsingborg/Höganäs/Bjuv rätt mäklarbyrå för dig. Vi är fastighetsmäklare som brinner för våra kunder i varje bostadsaffär. Vi har stenkoll på marknadspriser och bostadsrättsföreningarna i området. Dessutom känner vi till alla kommunikationer och nöjen som finns eller är i nära anslutning.
Vårt mål är att alltid ge ett proffsigt bemötande vid varje tillfälle. Våra mäklare är alltid på tå och ger det där lilla extra, vilket brukar resultera i mycket nöjda kunder. Ta gärna en titt på våra kommande försäljningar på Ringstorp för att inspireras till att hitta ditt drömboende. Oavsett om det är hus eller lägenhet du är ute efter tror vi att några av dem listade bostäderna på Ringstorp nedan faller dig i smaken. Läs gärna mer om våra andra bostadsområden och våra mäklare i Helsingborg/Höganäs/Bjuv.
VAD ÄR DIN BOSTAD VÄRD?

"Jag hjälper dig gärna med en kostnadsfri värdering."
Stellan Kjellsson
Reg. fastighetsmäklare