Västra Orminge

Ormingeringen 35

Ljus gavellägenhet i soligt läge högst upp! Perfekt planlösning, renoverat kök & dubbla badrum!

Till salu

Ljus gavellägenhet i soligt läge högst upp! Perfekt planlösning, renoverat kök & dubbla badrum!

På den gröna höjden bakom centrum ligger omtyckta Brf Rubinen. Nu finns chansen att förvärva en smakfull och rymlig 3:a på 93 kvm med dubbla badrum, två stora sovrum (går att omvandla till fler) och det nyrenoverade ljusa köket ligger i öppen planlösning mot det stora vardagsrummet med fönster i två väderstreck och utsikt mot naturen. Läget är optimalt med rymlig balkong i ostört och soligt läge.
Mycket populär förening med låga lån, välskötta gårdar, trevlig festlokal, bastu och gym! Här bor man nära bussar, affärer, restauranger, gym m.m.
Bör med fördel upplevas på plats!

Visa mer
Ormingeringen 35 Ormingeringen 35 [email protected] Svenska Mäklarhuset

SNABBFAKTA

  • Utgångspris: 2 695 000 SEK
  • Boarea: 93 kvm föreningens information
  • Antal rum: 3 rum
  • Våning: 2 av 2, hiss finns
  • Avgift: 7 289 kr. Inklusive obligatorisk kostnad internet á 125 kr/mån samt vatten och värme. BRF Rubinen tillämpar individuell elmätning. Resultatet av mätningen, förbrukningen, debiteras bostadsrättshavarna på avgiftsavierna tre månader i efterskott.
  • Förening: Rubinen Brf
  • Byggnadsår: 1968
  • Område: Västra Orminge, Nacka
Utgångspris

2 695 000 SEK

Visningar

1 Jun 15:00 - 15:30
Välkommen till visning! Anmäl dig gärna i förväg via länken.
3 Jun 17:00 - 17:30
Välkommen till visning! Anmäl dig gärna i förväg via länken.
Ansvarig mäklare

Hans Jonevret

Reg. fastighetsmäklare

Välkommen till Ormingeringen 35

  • Mycket smakfull 3:a högst upp
  • Perfekt planlösning, kan även bli 4:a
  • Ljust och insynsskyddat
  • Förening med mycket god ekonomi
  • Nära Centrum, bussar och fin natur

Välkommen!

Välkommen in! Du tar hiss eller trappor till toppvåningen på 2:an. Våningsplanet har fem dörrar, tre grannar och ett förrådsrum där alla har sin egna externa förvaring, mycket praktiskt. Även i lägenheten är gott om förvaringsutrymme, inte minst i klädkammaren/förrådet, här inredd med många praktiska hyllor.
Lägenheten är smakfullt renoverad och fick bland annat nya fina innerdörrar och handtag 2021 och nya golv i kök och vardagsrum 2022.

Ormingeringen 35
Ormingeringen 35
Ormingeringen 35

Hall

Här i hallen möts man av en ljus och inbjudande lägenhet. Det ligger tåligt klinker på golv, målade väggar och gott om plats för skor och ytterkläder. En ny fin säkerhetsdörr installerades år 2021.

Ormingeringen 35
Ormingeringen 35
Ormingeringen 35

Vardagsrum

Ett mycket inbjudande vardagsrum som badar i naturligt ljus från morgon till kväll då det är stora fönster i två väderstreck efter den ändring som gjordes av planlösningen 2022. Mycket fina golv som lades in 2022 och vitmålade väggar. Här finns möjligheter att möblera efter eget tycke och smak.

Ormingeringen 35
Ormingeringen 35
Ormingeringen 35
Ormingeringen 35

Kök

Underbart kök med utgång till balkongen i söderläge. Köket är renoverat 2022 med nytt kakel, nya luckor och lådfronter och fina lister. Det har allt man kan önska, så som ny fläkt, fullstor kyl och frys, ugn, micro, gott om förvaring och arbetsytor samt diskmaskin.

Ormingeringen 35
Ormingeringen 35
Ormingeringen 35
Ormingeringen 35

Sovrum 1

Mycket rymligt sovrum med gott om plats för klädförvaring, dubbelsäng, nattduksbord och även en kontorsdel om så önskas.

Ormingeringen 35

Sovrum 2

Detta ljusa, stora, sovrum kan vid behov delas av och göras till två rum. Idag är det inrett med en stor dubbelsäng och en hel garderobsvägg. Fönster mot de gröna och rogivande omgivningarna. Det fina golvet byttes lades in 2022.

Ormingeringen 35

Duschrum

En stor fördel med lägenheten är givetvis att här är dubbla badrum. Det en har som synes en duschkabin, wc (utbytt 2023), handfat och badrumsskåp. Ljust gråmelerade kaklade väggar och praktisk våtrumsmatta på golv.

Ormingeringen 35

Badrum

Rymligt badrum med kaklade väggar i en ljusrosa ton och våtrumsmatta på golvet. Här finns badkar, handdukstork med värme, tvättställ och spegelskåp. För ökad bekvämlighet finns här även egen tvättmaskin och torkskåp som förenklar vardagen.

Ormingeringen 35

Balkong

Ett av Orminges bästa balkonglägen med fri utsikt över natur och hustak. Insidan av balkongen målades om 2025 och behaglig trätrall ligger på golvet. Här sitter man gärna och njuter av en fika i solen och ser lekande ekorrar i träden utanför.

Ormingeringen 35
Ormingeringen 35
Ormingeringen 35
Ormingeringen 35

Föreningen

BRF Rubinen har 132 lägenheter fördelade på 11 hus och samtliga lägenheter är bostadsrätter. En extra bonus i denna förening är onekligen att här finns friliggande tvättstuga med bastu, litet enklare gym, källsorteringshus, ljus och fin föreningslokal för 35 pers, mopedgarage och ett grovsophus som också innehåller trädgårdsförråd.

Ansvariga arkitekter för Västra Orminge var Jöran Curman och Ulf Gillberg. Områdets utformning är väl genomtänkt och idag uppmärksammade för sin tidstypiska arktitektur med låga byggnader i grå betong, med stora fria ytor mellan husgrupperna.

Ormingeringen 35
Ormingeringen 35
Ormingeringen 35
Ormingeringen 35

Områdesbeskrivning

Grönt, nära härlig natur men ändå ett stenkast från Centrum med all tänkbar service!
Området kan nås kollektivt med buss från Slussen på cirka 18 minuter. Bostäderna ligger kring ett stort trafikfritt parkområde med sparad natur. Inom och i anslutning till det centrala parkområdet finns lekplatser, baechvolleybollplan, tennisbana, fotbollsplan med konstgräs, förskolor, skolor och ett centrum med många butiker. Två badsjöar finns på gångavstånd från bostaden och tar man sig ner till närbelägna Telegrafberget kan man ta båten till och från Stockholm City eller i motsatt riktning ut i skärgården!

Ormingeringen 35
Ormingeringen 35
Ormingeringen 35
Ormingeringen 35

Övriga bilder

Ormingeringen 35

Om bostaden

På den gröna höjden bakom centrum ligger omtyckta Brf Rubinen. Nu finns chansen att förvärva en smakfull och rymlig 3:a på 93 kvm med dubbla badrum, två stora sovrum (går att omvandla till fler) och det nyrenoverade ljusa köket ligger i öppen planlösning mot det stora vardagsrummet med fönster i två väderstreck och utsikt mot naturen. Läget är optimalt med rymlig balkong i ostört och soligt läge.
Mycket populär förening med låga lån, välskötta gårdar, trevlig festlokal, bastu och gym! Här bor man nära bussar, affärer, restauranger, gym m.m.
Bör med fördel upplevas på plats!

Visa mer

ALLMÄNT

BOENDEFORM
Lägenhet
UPPLÅTELSEFORM
Bostadsrätt
Lägenhetsnummer
106
Månadsavgift
7 289 kr, Inklusive obligatorisk kostnad internet á 125 kr/mån samt vatten och värme.
BRF Rubinen tillämpar individuell elmätning. Resultatet av mätningen, förbrukningen, debiteras bostadsrättshavarna på avgiftsavierna tre månader i efterskott.
Antal rum
3 rum varav 2 sovrum
Boarea
93 m² föreningens information
Våning
2 av 2, hiss finns
Nettoskuldsättning
250 282 kr
Uteplats
Rymlig balkong i högst läge och soligt läge mot naturen.
Bilplats
P-plats i föreningen bokas via HSB digitalkö.

Föreningen

Namn
Rubinen Brf
ORGANISATIONSFORM/TYP
Bostadsrätt
Antal lägenheter
132 lägenheter, 1 lokal
Tillåter föreningen juridisk person
Nej
Äger föreningen marken
Föreningen äger fastigheterna Orminge 42:3 och 42:4 i Nacka kommun. Punkthusen ligger på fastigheten Orminge 42:3.
Äkta/Oäkta förening
Äkta
Överlåtelseavgift
1 456 kr
Pantsättningsavgift
582 kr
Allmänt om föreningen
BOSTADSRÄTTSFÖRENINGEN RUBINEN
HSB Brf Rubinen är en av föreningarna i Västra Orminge. Området Västra Orminge som är beläget i Nacka kommun, började byggas under 1960-talet och inflyttning ägde rum under 1967 - 1971. Rubinen bildades 1967 och består av 132 st. bostadsrätter samtliga belägna i 11 stycken punkthus med tre våningar.
Lägenheterna har byggts med flyttbara mellanväggar, vilket gör att det går att få en planlösning som passar ens personliga önskemål. Väggarna är det möjligt att flytta själv (ingrepp i ventilationssytemet får dock inte göras). Det enda verktyg som behövs är en skiftnyckel. Väggarna är spända mot taket med en skruv.

EL
BRF Rubinen tillämpar individuell elmätning. Resultatet av mätningen, förbrukningen, debiteras sedan bostadsrättshavarna på avgiftsavierna. Det här är ekonomiskt fördelaktigt för dig som boende i föreningen. Du slipper att betala fasta kostnader för nätabonnemanget – dessa betalas av föreningen – men har ändå möjlighet att påverka dina kostnader genom att du bara betalar exakt för den el du förbrukar. Däremot kan du som boende inte fritt välja elleverantör. Leverantören upphandlas av föreningen.

GEMENSAMMA LOKALER
Tvättstugan har förlagts till friliggande lokaler vilket möjliggör nyttjande utan att störa andra boende. Det finns fyra rum med två tvättmaskiner i varje, en centrifug, mangel, torkskåp och torktumlare. Ett av de fyra rummen är grovtvättstuga. Två av rummen samt grovtvättstugan bokas med cylinder medan tvättstuga 3 och lilla tvättmaskinen i grovtvättstugan är bokningsfria.

I samma byggnad som tvättstugan finns även ett nyrenoverat gym, bastu, solarium och relaxavdelning. Bastun kan nyttjas av alla i föreningen till en summa av 250 kr per år.

FÖRENINGSLOKALEN
I föreningens stora fina lokal finns kök, två toaletter samt en uteplats med grill. Föreningslokalen kan hyras för möten, fester eller liknande. Lokalen är utrustad för 35 personer.

FÖRRÅD
Externa lägenhetsförråd finns på varje våningsplan. På bottenvåningen finns barnvagnsrum. Utanför porten finns även cykelrum. Extraförråd finns att hyra i källarplanen i hus 36 och 40. Moped och motorcykelförvaring är möjlig i ett hus på den nedre parkeringsplatsen.

HEMSIDA
För mer information samt kontakt se www.hsb.se/stockholm/rubinen
FÖRENINGENS EKONOMI
MEDLEMSAVGIFT HSB
Köparen måste även vara eller teckna medlemskap i HSB (500 kr/ägare samt 1 st. årsavgift á 300 kr).
Överlåtelseavgift

Överlåtelseavgift debiteras säljaren med 3,125 procent av prisbasbeloppet.

Pantsättningsavgift

Pantsättningsavgift debiteras med 1,25 procent av prisbasbeloppet vid varje pantsättning.
Tv och Bredband
Leverantör av kabel-TV är Telenor. I TV-avtalet ingår grundutbud med 19 kanaler med möjlighet att uppgradera.

Föreningen har en gruppanslutning till bredband för de boende i föreningen och debiteras med 125 kr/mån.Föreningen har avtal med Telenor när det gäller bredband. För mer information kontakta telenor.se. Föreningen har bl.a. ett LAN-nät (möjlighet till överföringshastigheter upp till 1000 mbit/s).
Parkering
Föreningen har ett antal egna parkeringsplatser (enkla, motorvärmare samt laddstolpe), motorcykel- och mopedförråd.
Det är bara bilägare i föreningen som har rätt till en parkering.
Boende som köar för "första" bilen har förtur i kön.
Föreningen saknar handikappanpassad parkering men försöker lösa situationer där speciella behov kan finnas.
Allt som har med köer och avtal att göra hanteras av den boende via Digitala köhanteringen (se vidare MittHSB).

Aktuell prislista hittar du på föreningens hemsida.
Kostnaden samaviseras med din årsavgiftsavi.

GÄSTPARKERING
Gästparkeringsplatser är vid kortsidan på trädgårdsförrådet.
För att stå på gästparkeringsplatserna krävs :

Avgift betald via utpekad mobil-app
På gaveln vid källsorteringshuset finns parkeringsplatser för mopeder/motorcyklar med möjlighet till fastlåsning.
På vändplanen får du endast stanna för i- och urlastning.
FÖRSÄKRING
BRF TILLÄGGSFÖRSÄKRING
BRF Rubinen har tecknat en gemensam bostadsrättstilläggsförsäkring hos HSB försäkring AB. Försäkringen gäller för alla bostadsrättshavare. Det innebär att du som bostadsrättshavare inte behöver något bostadsrättstillägg i din hemförsäkring.
FÖRENINGENS RENOVERINGAR
1992 Stambyte.
Helrenovering av samtliga bad- och duschrum.
Utbyte av alla fönster i bostadshusen.
Utbyte av entréportpartier.
Installation av hissar i bostadshusen.
Målning av balkongpelare och balkongfronter.
Målning av trapphus.
Nya fläktaggregat med värmeåtervinning i nya fläktrum på taken.
Föreningslokalen tillkommer genom ombyggnad av en tidigare verkstadsbyggnad.
1999 Gårdarna snyggas upp med spaljéer och trätrall.
2000 Kortläsarsystem installeras till tvättstuga, bastu och soprum.
Bastun renoveras av boende i hus 41, 42 och 43.
2001 Ny lekutrustning köps in till lekplatserna.
2003 Färdigställande av soprum för källsortering.
Brandvarnare installeras i alla lägenheter.
2004 Omfogning av samtliga fogar i fasaderna.
2006 Samtliga hissar byts ut mot tysta hydraulhissar.
Föreningen ändrar firma till HSB Bostadsrättsförening Rubinen i Nacka.
2007 Nytt system med elektroniska nycklar installeras till tvättstuga, bastu och källsorteringshus.
2008 Individuell elmätning införs.
Föreningslokalen renoveras.
Ny lekutrustning köps in till lekplatserna, som nu koncentreras till gården mellan hus 38, 37 och 34.
Ett schackspel anläggs utanför hus 41.
2009 LAN bredband installeras.
Grovsophuset får ny fasad.
2010 Nya gästparkeringsplatser anordnas på uppfarten.
2011 Renovering av yttertaken på de 11 punkthusen.
2012 Utbyte av liggande avloppsrör i krypgrunder och källare.
Fungicidbehandling av vindar.
Ny tvättstugedörr.
Spolning av avloppsstammar.
Sex nya gästparkeringsplatser tillkommer på vänster sida av grovsophuset.
2013 Nya stadgar registreras hos Bolagsverket den 25 maj 2013.
Nya torkskåp installeras i tvättstuga 1, 2 och 3.
Byte av utearmatur.
Ommålning av föreningslokalen.
Asfaltering av infarten från Ormingeringen och uppfarten.
Reparation av trappan ner mot Husaröstigen.
2014 Renovering av bastun. Betongreparationer av fasader, balkonger och pelare.
Byte av undercentral.
2016 Ventilation
2017 Två nya grovtvättsmaskiner
2018 Systematisk Brandskyddsanalys samt åtgärder
2020 Tvätt tak, fasad och balkonger samt målning balkongfronter
2020 Spolning stammar. Byt belysning övre parkeringsytan
2020 Renovering kök föreningslokal
2021 Målning tvättstugor
2022 Obligatorisk ventilationskontroll (OVK) och garantibesiktning fläktaggregat inkl. åtgärder

Föreningen har en underhållsplan som de följer.

dokument

BYGGNADSFAKTA

Byggnadstyp
Flerfamiljshus
BYGGNADSÅR
1968
Uppvärmning
Centralvärme
Fönster
3-glas
VENTILATION
Mekanisk
Hiss
Ja
Övrigt om byggnaden
Stambyte skedde i samband med en omfattande renovering av punkthusen under första delen av 1990-talet (med start 1992).
Övriga byggnader/utrymmen
Föreningens medlemmar kan nyttja en mycket trevlig föreningslokal, bastu med litet gym utanför samt tvättstuga.

Ekonomi

Utgångspris
2 695 000 kr
Pantsatt
Nej

DRIFT

El
3 216 kr/år
Försäkring
1 884 kr/år
DRIFTKOSTNAD TOTAL
5 100 kr/år
DRIFTKOSTNADEN AVSER
1 person
Kommentar
Driftkostnaderna är alltid beroende på vanor i hushållet och är endast en uppskattning av de boendes ungefärliga kostnader. Kontakta gärna leverantörer och kommun för att beräkna enligt egna förutsättningar.
Nätbolag
Boo Energi

Allmänt om området

Västra Orminge är ett område som byggdes mot slutet av 60-talet. Området ritades för att passa in på klipporna och skapa harmoni och många av fastigheterna ligger inbäddad i lummig grönska. Här bor du idylliskt nära naturområden, bra cykelvägar, motionsslingor och med gångavstånd till flera badsjöar.

I härliga Saltsjö-Boo finns små smultronställen som blir självklara favorittillhåll. I Velamsund finns mysiga Restaurang Långa raden med restaurang och badplats. Vill man njuta i lugnare tempo finns omtyckta Hasseludden Yasuragi ca två kilometer bort, en anläggning med lugn japansk atmosfär och ro för själen.

Saltsjö-Boo ligger idylliskt i början på Stockholms skärgård med härlig natur och mysiga badplatser, lättillgängliga till fots eller på cykel. Det finns två badsjöar på nära avstånd Myrsjön och Glasbrukssjön, båda med strand och klippor. På Lagnövägen ca 10 minuter med bil finns Nacka golfklubb med sin 18-hålsbana. Är det fotboll som gäller så ligger Boovallen där Boo FF har sin hemmaplan inte långt bort. Vid Björknäs IP och hockeyrinken spenderar hockeyföräldrarna mest tid.
Området har ett trevligt centrum med bra seriviceutbud. Orminge Centrum finns bland annat mataffärer, apotek, postservice, bibliotek, skönhetsvård, gym, restauranger, caféer, systembolag, frisörer, bank och butiker.

I Orminge Hus bredvid Centrum finns bland annat tandläkare, vårdcentral och BVC.

Det finns flera förskolor och skolor inom gångavstånd. Läs mer hos Nacka kommun. www.nacka.se
Från området går busslinjerna 444 och 446, motorvägsbussen, som tar dig direkt till Slussen på 20-25 minuter, samt 446 C som går direkt till Centralstationen. Buss 471 går lokalvägen via Nacka Forum på 35 minuter. Nattbussen tar dig hem vardagar som helgdagar.

VAD ÄR DIN BOSTAD VÄRD?

Hans Jonevret

"Jag hjälper dig gärna med en kostnadsfri värdering."

Hans Jonevret

Reg. fastighetsmäklare

VAD ÄR DIN BOSTAD VÄRD?

Jag hjälper dig gärna med en kostnadsfri värdering.

Bolånekalkyl

Hitta bostaden

Kunderna har sagt sitt
SVENSKA MÄKLARHUSET
ÄR DEN KEDJA SOM HAR
MEST NÖJDA KUNDER.

Enligt SKI - Svenskt Kvalitetsindex, där 1520 kunder i Sverige har tillfrågats om sin senaste bostadsaffär, är SMH - Svenska Mäklarhuset den mäklarkedja som placerar sig allra högst. Vill du också bli nöjd?

Kontakta oss idag oavsett som du ska sälja din bostad eller köpa en ny.

Till kontaktformuläret

Vi tar hjälp av cookies för att tillhandahålla våra tjänster. Genom att använda denna webbplats godkänner du att vi använder cookies.

Välkommen!

Ormingeringen 35
Ormingeringen 35
Ormingeringen 35

Hall

Ormingeringen 35
Ormingeringen 35
Ormingeringen 35

Vardagsrum

Ormingeringen 35
Ormingeringen 35
Ormingeringen 35
Ormingeringen 35

Kök

Ormingeringen 35
Ormingeringen 35
Ormingeringen 35
Ormingeringen 35

Sovrum 1

Ormingeringen 35

Sovrum 2

Ormingeringen 35

Duschrum

Ormingeringen 35

Badrum

Ormingeringen 35

Balkong

Ormingeringen 35
Ormingeringen 35
Ormingeringen 35
Ormingeringen 35

Föreningen

Ormingeringen 35
Ormingeringen 35
Ormingeringen 35
Ormingeringen 35

Områdesbeskrivning

Ormingeringen 35
Ormingeringen 35
Ormingeringen 35
Ormingeringen 35

Övriga bilder

Ormingeringen 35