Konstgjutarvägen 16
SNABBFAKTA
- Boarea: 55 kvm föreningens information
- Antal rum: 2 rum
- Våning: 2 av 3, ej hiss
- Avgift: 2 806 kr. Inkl _____. Obligatoriskt tillägg om 249 kr/mån för bredband 1000/1000 mbit/s inkl. TV Baspaket 1.
- Förening: Brf Ornamentet 7
- Område: Gullmarsplan, Johanneshov, Stockholm
Love Strömstedt Ingelin
Reg. Fastighetsmäklare- Telefon: 0762469336
- e-post: love.stromstedt@smh.se
- Kontor: Årsta/Enskede




Balkong
För dig som är en riktig soldyrkare är detta en balkong för dig. Med sitt solsäkra söderläge garanteras sol från förmiddag till kväll. Balkongen tillåter lättare möblering med sittplats och bord samt växtlighet.






Sovrum
Bostadens sovrum bjuder på bra ytor som gör rummet lätt att möblera efter behov. Här ryms en stor dubbelsäng med tillhörande sängbord samt rymlig klädförvaring i form av större garderob. De vitmålade väggarna ger ett stilrent intryck tillsammans med parkettgolvet. Här sover du gott!


Badrum
Badrummet är ljust och fräscht med vita kaklade väggar och en grå våtrumsmatta. Förvaring är praktisk, med ett vägghängt skåp med spegeldörrar och matchande kommod. Badrummet är utrustat med WC, dusch, tvättställ, tvättmaskin och handdukstork.

Hall
Välkomnande hall som smidigt länkar samman bostadens alla rum. Här finns goda förvaringsmöjligheter via platsbyggda garderober och vägghängt skåp med matchande dörrar. Hallens storlek gör det även möjligt att möblera med en sittmöbel. Här känner du dig som hemma när du kliver in genom dörren!


Fastigheten
Är du intresserad av bostaden och vill veta mer om försäljningen? Kontakta ansvarig mäklare!
076-246 93 36
[email protected]


Om bostaden
ALLMÄNT
Föreningen
Föreningen består av 12 lägenheter som alla är upplåtna med bostadsrätt.
1999 - Stambyte
2006 - Renovering av balkongerna
2019 - Dränering
2021 - Tätning av skorsten
2023 - Fönsterrenovering
Inga större renoveringar är planerade i närtid, endast mindre underhåll (kontrollerat med styrelsen 2024-10-01)
dokument
BYGGNADSFAKTA
Ekonomi
DRIFT
Allmänt om området
I Gullmarsplan finns ett torg med all tänkbar service. Här finns restauranger, gatukök, livsmedelsbutiker, videobutik, blomsteraffärer, apotek, frisör, vårdcentral, systembolag m.m.
Sedan finns även Globen Shopping, ett stort shopping center som erbjuder ett rikligt utbud av butiker och restauranger. Här finns Ericsson Globe och Tele 2 arena som erbjuder en mängd olika evenemang.
Trots det centrala läget så är det inte långt till naturupplevelser. Med närhet både till Nackareservatet och Årstaviken har man all möjlighet till friluftsliv. Årstaviken erbjuder härliga promenader längs vattnet, klippbad vid Mälaren och för den som vill träna kan springa längs vattnet, vid Årsta skogen eller träna vid utomhusgymmet vid kolonilotterna i Årsta.
Gångavstånd till Södermalm.
Kommunikation
Vid Gullmarsplan trafikerar tunnelbanan, tvärbanan samt flertalet busslinjer som tar en till Stockholms olika delar.



VAD ÄR DIN BOSTAD VÄRD?

"Jag hjälper dig gärna med en kostnadsfri värdering."
Love Strömstedt Ingelin
Reg. Fastighetsmäklare