Bigården 188
Gavelradhus i populära Bigården!SNABBFAKTA
- utgångspris: 1 050 000 SEK
- Boarea: 98.5 kvm enligt föreningens information
- Antal rum: 4 rum
- Avgift: 6 865 kr. Inklusive V/A, mediaavgift och varmvattenberedarförsäkring, renhållning samt en parkeringsplats.
- Förening: Brf Ryrsjön Nr 1
- Byggnadsår: 1974
- Område: Göta, Lilla Edet
1 050 000 SEK
Visningar
Maria Kjellberg
Reg. fastighetsmäklare- Telefon: +46707350547
- e-post: maria.kjellberg@smh.se
- Kontor: Lilla Edet
Välkommen till Bigården 188



Hall
Välkommen in i bostaden genom hallen. Här finns plats för avhängning direkt till höger och på golvet ligger ett praktiskt och tåligt klinker. I hallen finns också ett mindre förråd/klädkammare.

Kök
Till höger från hallen ligger köket med plats för ett matbord som rymmer hela familjen invid de stora fönstren. Maskinellt är köket utrustat med kyl och frys i fullhöjd (ca 2013) , diskmaskin (2024) och spis med ugn. I anslutning till köket finns ett större förråd - perfekt för förvaring av sådant man inte använder dagligen men ändå vill ha nära till vid behov.



Vardagsrum
Vardagsrummet är stort och är utformat för att få plats med både en matsalsgrupp och en tv-hörna. De stora fönstren och dörren i rummet vetter ut mot altanen och naturen på husets baksida.



Toalett
I anslutning till hallen finns en gäst-wc inredd med toalett och handfat med kommod.

Sovrum
På övre plan ligger bostadens tre sovrum som alla är i bra storlek.




Badrum
Bostadens badrum ligger också på övre plan och är inrett med dusch, wc, handfat med kommod samt tvättmaskin, torktumlare och grovho.

Planlösning
ALLMÄNT
Föreningen
Gratis gästparkeringar.
dokument
BYGGNADSFAKTA
Ekonomi
DRIFT
Allmänt om området
Göta är beläget 3 km, strax söder om Lilla Edet och tillhör Lilla Edets kommun. Här finner du bland annat Ryrsjön som är en bad- och fiskesjö med härlig natur runtom. Rid-, fotbolls- och brukshundsklubb finns allt inom gångavstånd.
Delar som också ingår i kommunen är Lilla Edet centrum, Lödöse, Nygård, Ström, Västerlanda och Hjärtum. Det bor ca 14 000 personer i hela kommunen.
För den som gillar skog och natur har man kommit rätt. I Lilla Edet finns skogar, strövområden, stigar längs med älvpromenaden och flertalet bad-och fiskesjöar. Dessutom finns ett av landets bästa laxfiske i Lilla Edet. Det finns givetvis en mängd andra olika aktiviteter såsom ridskola, fotbollsklubbar, gymkedjor, minigolfbana etc.
I Göta finns Ryrsjöskolan - Göta (F-6). Och i kommunen finns det flera andra grundskolor- både kommunala och fristående.
*Fuxernaskolan - centrum (F-9),
*Nya skolan - friskola i centrum (F-6),
*Strömskolan - Ström (F-6),
*Tingbergskolan - Lödöse (F-6)
Kommunala förskolor inom kommunen finns både i Göta, Centrum, Ström, Hjärtum, Västerlanda, Nygård och Lödöse. Fristående förskolor och dagbarnvårdare finns i centrala Lilla Edet, Ström och Lödöse. För mer information gå in på www.lillaedet.se där det även finns kontaktuppgifter.
Kommunikation
Från Göta finns bussförbindelser både till Trollhättan och Göteborgs området. Pendelstationen i Lödöse tar dig till Göteborg på 25 minuter och Trollhättan på 15 minuter. Buss 421 tar ca 15 minuter mellan Göta och Lödöse pendelstation.
Via E45 tar du dig snabbt och lätt till Göteborg på ca 30 minuter och Trollhättan ca 20 minuter med bil.
Närservice
I centrala Lilla Edet finner du den närservice som behövs i vardagen. Här finns matbutiker, vårdcentral, tandläkare, Apotek, blomsterbutiker, café, restauranger, gym, bank, Radio-TV, Systembolaget, frisörsalonger mm. Elon och Derome finns också i centrala Lilla Edet.
Övrigt
Lilla Edets kommunhus finns i centrala Lilla Edet. Där finner du
medborgarservice och kommunala förvaltningar. Göta älvdalen är ett av de områden i Sverige där risken för skred är stor. Läs mer på https://www.lillaedet.se/bygga-bo-och-miljo/skred/om-skred-i-vart-omrade
VAD ÄR DIN BOSTAD VÄRD?

"Jag hjälper dig gärna med en kostnadsfri värdering."
Maria Kjellberg
Reg. fastighetsmäklare