Karlsuddsvägen 15
Drömfastighet med tre hus och ett stort garage på idylliska Karlsudd!SNABBFAKTA
- eller högstbjudande: 14 995 000 SEK
- Antal rum: 4 rum
- Boarea: 282 kvm + 50 kvm biarea
- Tomtarea: 4 569 kvm
- Byggnadsår: 2008
- Område: Vaxholm, Vaxholm
- Fastighetsbeteckning: Bogesund 1:40
14 995 000 SEK
Björn Westerberg
Reg. fastighetsmäklare- Telefon: 076-7668030
- e-post: bjorn.westerberg@smh.se
- Kontor: Vaxholm
Välkommen till Karlsuddsvägen 15
- Strålande utsikt
- Lugnt läge
- Stora umgängesytor
- Bastu
- Stort garage
- Två extra hus på tomten
- Nära golfbana
- Nära ridstall/skola
- Nära bad
- Naturnära
Huvudbyggnaden:
Det stora huset på hela 220 kvm är utformat för gemenskap och trivsel med sina generösa ytor och rymliga kök som bjuder in till umgänge och matlagning. Köket är utrustat med dubbla ugnar, både el- och gasspis samt en köksö och skafferi vilket skapar en optimal miljö för kulinariska äventyr – varje matälskares dröm.
Den öppna planlösningen mellan kök och vardagsrum ger en ypperlig plats för sociala sammanhang. Vardagsrummet har utgång till en stor altan i söderläge med en magnifik utsikt över inloppet till Stockholm. På samma våning finns även tvättstuga, ett kontorsrum, ett sovrum med klädkammare och utgång till en mysig inglasad veranda, ett stort badrum samt en mycket charmig toalett.
På övre våningen finner vi ett stort allrum med en balkong/altan som även den har en fantastisk utsikt över Stockholms inlopp. Här finns också en bastu med anslutande badrum samt en stor kallvind som erbjuder gott om förvaringsutrymme.
Vid entrén finns det en carport för två bilar och en oinredd källare.
Hus 2:
Det andra huset på hela 62 kvm har två rum och kök. Här samsas kök och vardagsrum i en öppen planlösning med en stor altan precis utanför vardagsrummet, perfekt för avkoppling och samvaro. Husets fina badrum och rogivande sovrum skapar en harmonisk atmosfär. Huset är perfekt som gäst- eller generationsboende eller om tonåringen vill rå sig själv.
Hus 3:
Det tredje huset på 40 kvm erbjuder ett rum och kök samt ett badrum. Här kan man se många användningsområden - som uthyrningsobjekt, ateljé/studio, hemmakontor eller som ett extra utrymme för besökande gäster. Även här finns en mindre altan som ger en mysig plats att njuta av den omgivande naturen.
På fastigheten finns även ett stort garage som från början var ett dubbelgarage men som har omvandlats till ett garage med en verkstadsdel. Här finns gott om plats för bilentusiasten eller för dig som har en hobbyverksamhet som kräver lite extra utrymme.
På tomten finns även en friggebod och växthus, vilket ger ytterligare förvaringsmöjligheter eller utrymme för hobbyverksamhet.
Denna fastighet är en unik möjlighet för dig som söker ett boende med många möjligheter, nära naturen och med närhet till Stockholm.
Huset och den omgivande miljön måste upplevas på plats! Varmt välkommen!
Stora huset
Huvudbyggnaden

Vardagsrum
Det ljusa och inbjudande vardagsrummet



Toalett entréplan
Den charmiga toaletten på entréplanet



uterum
Uterummet med utgång från köket


Hall
Rymlig välkomnande hall

Sovrum
Sovrum med stor klädkammare och utgång till veranda


veranda
Den inglasade verandan vid sovrummet


Badrum - entreplan
Stort badrum intill sovrummet



Tvättstuga/groventré
Tvättstuga med groventré

Arbetsrum
Arbetshörna med utsikt över grönskande skog

Allrum övre plan
Härligt rum med utgång till balkong



Balkong
Strålande utsikt över Stockholms inlopp och grannskapet

Badrum - övre plan
Badrum i anslutning till bastun



Bastu
Bastu för livsnjutare





Hus 3
Hus med många möjligheter

Garage
Garage för den som älskar att hålla på med bilar eller någon annan hobby eller verksamhet

Vy
Övriga bilder



Planlösning
Om bostaden
ALLMÄNT
BYGGNADSFAKTA
Ekonomi
dokument
DRIFTKOSTNADER/ÅR
Energideklaration
INSKRIVNINGAR / PLANBESTÄMMELSER
Avtalsservitut D-2017-00515145:1
Avtalsservitut Infiltrationsanläggning
Avtalsservitut Väg
Last: Avtalsservitut Elledning, D201700515145:1.1
Last: Avtalsservitut Infiltrationsanläggning, 01-IM4-98/7766.1
Last: Avtalsservitut Väg, 01-IM4-77/3626.1
Last: Officialservitut Kraftledning Expr Fullbordad, 01-IM4-34/1072.1
Allmänt om området
Karlsudd är ett naturskönt område beläget på en halvö i den östra delen av Vaxholm, omgivet av vatten på tre sidor. Området är idag ett attraktivt villaområde, känt för sitt lugn, sin natur och närheten till både stad och skärgård. Här bor du omgiven av frodig grönska och kan njuta av en avslappnad livsstil. Den trygga och familjevänliga atmosfären gör det till en idealisk plats för barnfamiljer såväl som för dem som söker en fridfull reträtt bortom stadens brus. Karlsudd erbjuder även ett brett utbud av fritidsaktiviteter för både unga och gamla. Den närliggande skärgården inbjuder till en mängd vattenaktiviteter såsom segling, paddling och fiske. För den som föredrar landbaserade aktiviteter finns vandringsleder, cykelleder och Waxholms Golfklubb 5 km bort. Bad med sandstrand och klippor finns vid Bogesunds slottsbrygga på mindre än 1 km avstånd. På vintern kan man njuta av skridskoåkning och längdskidåkning.
Kommunikation
Trots sitt naturnära läge är Karlsudd relativt lättillgängligt. Med bil tar det cirka 40–45 minuter in till Stockholm. Det finns även bussförbindelser till Vaxholms centrum, där man kan byta till pendelbuss mot Stockholm. Det går även reguljära skärgårdsbåtar som gör det möjligt att resa sjövägen, vilket kan vara både praktiskt och njutbart.
Övrigt
Karlsudd har historiskt varit en del av Bogesundslandet och hörde till Bogesunds slotts ägor. Namnet Karlsudd kommer från en av de tidiga ägarna till marken, som hette Karl. Under 1800-talet och början av 1900-talet började området gradvis bebyggas, och flera charmiga villor från denna tid kan fortfarande beskådas.
Under samma tid användes området främst för jordbruk och som rekreationsplats. På 1900-talet började Karlsudd utvecklas till ett område för fritidshus, men har med tiden omvandlats till ett permanent bostadsområde med exklusiva villor. Det finns fortfarande spår av den äldre bebyggelsen, vilket ger platsen en historisk karaktär.
Karlsudd gränsar till Bogesunds slottsområde, ett av Vaxholms mest kända landmärken. Slottet byggdes på 1600-talet av Per Brahe den yngre och har en rik historia. Idag ägs det av Statens fastighetsverk och används för guidade visningar, evenemang och kulturarrangemang.
VAD ÄR DIN BOSTAD VÄRD?

"Jag hjälper dig gärna med en kostnadsfri värdering."
Björn Westerberg
Reg. fastighetsmäklare