Johan Enbergs väg 40B
Underbar renoverad 3:a med solig balkong, högst upp i huset och 2 stambytta badrum!SNABBFAKTA
- Boarea: 80.4 kvm förvaltarens information
- Antal rum: 3 rum
- Våning: 7 av 7, hiss finns
- Avgift: 5 353 kr. Inkl. Värme, VA, kabel-TV (basutbud) och bredband (fiber 1000/1000)
- Förening: Brf Marskalken nr 2
- Byggnadsår: 1969
- Område: Västra Skogen, Solna
Hampus Häggström
Reg. fastighetsmäklare- Telefon: +4670-0009927
- e-post: hampus.haggstrom@smh.se
- Kontor: Solna
Välkommen till Johan Enbergs väg 40B
- Fenomenalt läge!
- Stor inglasad balkong i söderläge!
- Högst upp i huset!
- Fantastisk utsikt!
- Två stambytta badrum!
- Nyrenoverat kök och ytskikt!
- Tunnelbana inom 3 minuters gång!
- Närhet till allt!
Sovrum 1
Rogivande och lättmöblerat sovrum med lugnt och insynsskyddat läge och platsbyggd förvaring. Här finns det gott om plats för både dubbelsäng, sängbord och byrå eller varför inte en mindre arbetsplats.
Sovrum 2
Detta inbjudande sovrum är rymligt och insynsskyddat med en rogivande utsikt mot grönska. Här är ett rum du kan sova gott i!
Badrum 1
Stort helkaklat och nyligen stambytt badrum från 2022 med grått klinker och vitkaklade väggar. Badrummet är utrustat med tvättmaskin, handdukstork, wc, badkar, och spegelskåp. Gott om arbetsyta ovanför tvättmaskinen samt ett frostat fönster som ger ett trevligt ljusinsläpp.
Badrum 2
Det mindre badrummet är stambytt 2022 och utrustat med grått klinker och vitkaklade väggar. Du har handfat med förvaring, spegelskåp samt duschhörna.

Hall
Trevlig och välkomnande hall med bra ytor för avhängning samt förvaring. Ljusa ytskikt och ett trevligt nylagt golv.
Fasad
Välkommen hem!








Planlösning
Om bostaden
ALLMÄNT
Föreningen
Överlåtelseavgift utgår om 2,5% av gällande basbelopp och debiteras köparen.
Pantsättningsavgift utgår om 1% av gällande basbelopp och debiteras pantsättaren.
Ett digitalt basutbud av TV-kanaler som levereras av Tele2 ingår i avgiften samt bredband2 ingår i avgiften med en hastighet om 1 000/1 000 Mbit/s.
- Barnvagnsrum/cykelrum
- Hobbyrum
- Övernattningsrum (400 kr per natt)
- Fritidslokal
2002-2005 Undercentral (UCtak). Fasad, tilläggsisolering, puts. Balkonger, 50 cm utbyggnad, inglasning (tilval). Installation av 3-glas fönster.
2008 Spolning av stammar.
2008 Hissrenovering.
2009 Iordningsställande av föreningens övernattningsrum.
2009 Modernisering av föreningslokalen.
2011 Stamrensnig
2011 Installation av vattenreningssystem i undercentralen
2013 Iordningsställande av rekreations- och lekyta
2014 Installation av porttelefon och kodtaggar
2014 Införskaffning av nytt nyckelsystem
2015 Renovering av fläktrum
2015 Byte av reglerutrustning i fläktrum och undercentral
2016 Besiktning och spolning av stammar.
2016 Byte av belysning på vinden.
2016 Justering av ventilationen och efterföljande kontroll medförde godkänd OVK.
2017 Radonundersökning, resultatet visade värden väl under fastställda gränsvärden.
2017 Åtgärdande av dränering i genomgången mellan port 42 och 44.
2017 Konvertering av ett grovsoprum för att möjliggöra hantering av matavfall
2018 Belysning utbytt i matavfallsrummet
2018 Hjärtstartare inköpt
2019 Nytt bokningssystem för tvättstugan
2019 Uppgradering av den gemensamma lekytan
2020 Nya torkskåp till tvättstugan
2020 Uppdatering av bredbandet till 1000/1000
2022 Stambyte
2024 Relining bottenplatta samt tvättstuga
KOMMANDE RENOVERINGAR:
Ingen planerad renovering (2025-05-06)
dokument
BYGGNADSFAKTA
Ekonomi
DRIFT
Allmänt om området
Västra Skogen är en relativt nyexploaterad stadsdel i Solna, områdets självklara mäklare hittas på Svenska Mäklarhuset i Solna. Här är mäklarna observanta och alltid på tå, ständigt redo för snabba omställningar. Oavsett marknad är Västra Skogens lokala mäklare redo för alla tänkbara frågor och funderingar. Vi vet att ingen bostadsaffär är den andra lik och ert hem i Västra Skogen förtjänar en personligt engagerad mäklare!
Våra mäklares trygghet och professionalitet genomsyrar allt arbete. Två egenskaper som märks av tydligt och tidigt under en bostadsaffär med oss. Är du på jakt efter en bostad i Västra Skogen hoppas vi att någon av våra listade bostäder nedan kan passa just dig. Oavsett om du är förstagångsköpare eller om familjen växer, låt dig inspireras. Läs gärna mer om våra andra härliga bostadsområden och våra observanta Mäklare i Solna.
Kommunikation
Lätt att ta sig in till Stockholm innerstad.
Från bostaden når du på en kortare promenad tunnelbanestationen Västra skogen med två linjer och tät trafik som på 4 minuter tar dig till Fridhemsplan eller till T-centralen på 7 minuter.
På Armégatan trafikerar den populära linjen 507 till Odenplan och buss 152 till Liljeholmen. Från Solnavägen trafikerar flertalet bussar bland annat linje 67 till Skansen.
Väljer du att cykla eller gå så finns det gång- och cykelstråk längs vattnet som sträcker sig från Sundbyberg, via Huvudsta, ända in till city. Med en kort cykeltur på 7 minuter når du Rörstrandsgatan i Vasastan med med utbud av härliga caféer och restauranger.
Med bil kommer du snabbt ut på E4:an och det tar ca 5 min till Stockholm city via Pampaslänken. Kommunalt tar det ca 7 min till T-centralen och 4 min till Fridhemsplan med Tunnelbana (station Västra skogen har två linjer och tät trafik mot T-centralen). Tunnelbanan finns inom gångavstånd, både Västra skogen och Huvudsta. Solnas närtrafik (buss) nås ute på Huvudstagatan.
Närservice
Västra Skogens attraktiva plats vid Ulvsundasjön och strandpromenaden mellan Ekelundsbron och Huvudsta Gård är eftertraktad. I Västra skogen erbjuds närhet till idylliska grönområden och stadens puls är kännbar. På gångavstånd nås omtyckta Pampas Marina och pampiga Karlberg. En mix av nytt och gammalt som möts i en trevlig kompott. För den som är ute efter mer puls finns Huvudsta Centrum i närområdet där matvaruaffärer, apotek och restauranger erbjuds. För ett ytterligare större utbud av närservice finner den som söker fantastiska Solna Centrum på bekvämt avstånd.
I Västra Skogen finns en välfylld Coop butik med generösa öppettider och en uppskattad asiatisk restaurang. För den träningsglada nås flertalet gym på optimalt avstånd från Västra Skogen. Är man sugen på en trevlig promenad eller en frisk löprunda finns Huvudstas härliga strandpromenad. Vi kan varmt rekommendera en fika paus på Cafe båthuset!











VAD ÄR DIN BOSTAD VÄRD?

"Jag hjälper dig gärna med en kostnadsfri värdering."
Hampus Häggström
Reg. fastighetsmäklare