Sjöbrinken 23
Charmig och högt belägen tomt med stor byggrätt samt underbar sjöutsikt!SNABBFAKTA
- Utgångspris: 9 995 000 SEK
- Antal rum: 5 rum
- Boarea: 71 kvm + 10 kvm biarea
- Tomtarea: 1 560 kvm
- Byggnadsår: 1955
- Område: Boo Gård/Gustavsvik, Nacka
- Fastighetsbeteckning: Backeböl 1:256
9 995 000 SEK
Visningar
Mia Leijon
Reg. fastighetsmäklare / Franchisetagare- Telefon: 076-8787200
- e-post: mia.leijon@smh.se
- Kontor: Nacka/Saltsjö-Boo
Välkommen till Sjöbrinken 23
- Underbar sjöutsikt över Baggensfjärden
- Stor solig tomt & trädgård
- Bo i mindre hus, bygg ut eller riv och bygg nytt
- Genuin charm
- Välplanerat
- Utvecklingsmöjligheter
Välkommen!
Det charmiga röda huset i hörnan har ett underbart läge med slående utsikt över Baggensfjärden. När man kliver in på tomten från Sjöbrinken så känns det som man reser lite tillbaka i tiden. Tomten, trädgården och huset har en klassisk charm och äkthet som är svår att skapa på en ny tomt. Tomten med dess läge känns så privat och skyddad. Varmt välkomna hit för att upptäcka.



Fastighetsbeskrivning
Fastigheten består av en stor tomt om 1560 kvm som har ett högt och soligt läge i området. Här finns bland annat en underbar sjöutsikt över Baggensfjärden som välkomnar dig hem varje dag. Den härliga tomten har bevarat sin klassiska karaktär - grusad gång som går över till gräs som går över till självsådda träd mot tomtens ytterkanter. Träden, häckarna, buskarna - hela fastigheten, inklusive dess huvudbyggnad med ursprung från 1955, känns genuin. I denna trädgård finns massor med rum där man kan njuta. Framsidan som vetter mot Baggensfjärden är den mest privata sidan och här finns de fina gräsytorna och här och där, mysiga ställen att njuta på och flera platser att umgås på, men det är egentligen husets baksida då entrén finns mot Baggensvägen.




Byggrätt och detaljplan
Denna fastighet har fina utvecklingsmöjligheter. Här kan man bo i huset och man kan, precis som tidigare ägare har gjort, låta huset växa med familjens behov. Alternativt kan man riva huset och börja om på nytt och här finns då fler alternativ till nybyggnation. Ett exempel är att bygga ett parhus och möjliggöra två bra boenden på denna soliga tomt. Ett annat alternativ är att bygga ett stort hus till en familj ett tredje alternativ är att göra en tillbyggnad till det befintliga huset.
Dagens detaljplan vann laga kraft 2022-06-30 med fördröjd genomförandetid till 2025-06-30. Denna plan tillåter följande byggrätt på denna fastighet:
Friliggande bostadshus. Högst en huvudbyggnad per fastighet och högst två bostadslägenheter per huvudbyggnad.
På fastighet större än 1200 m2 får huvudbyggnad uppföras med högsta nockhöjd om 8,5 meter. Största byggnadsarea är 11 % av fastighetens landareal, dock högst 165 m2. Huvudbyggnad med högsta nockhöjd om 6,0 meter får uppta en byggnadsarea om högst 12,5 % av fastighetens landareal, dock högst 180 m2. Största sammanlagda byggnadsarea för komplementbyggnader är 60 m2. Högsta nockhöjd för komplementbyggnad är 4,0 meter.
Kontrollera gärna med nacka kommun om detta är av vikt vid köp. Se även länk till gällande planbestämmelser.


Bostadsbeskrivning
Det ursprungliga huset från 1955 har vuxit med tiden och har bra med ytor för en familj. På entréplan finns en stor hall, ett fräscht duschrum, ett mindre sovrum/arbetsrum, ett modernt kök med matplats och ett härligt vardagsrum. När vinden inreddes skapades ett allrum/övre hall och två bra sovrum om än med lite lägre takhöjd än dagens standard. I källaren finns finfina utrymmen för förvaring, även här är det bra att vara medellång.




Hall
Hallen är bra och här finns gott om utrymme för avhängning av ytterkläder. Ett fönster i dörren ger en ljus och trevlig hall. Rakt fram har ni husets öppna och sociala ytor med inbjudande öppen spis och dess härliga fönsterpartier mot sjöutsikten.


Kök med matplats
I husets vänstra del ligger köket som renoverades 2013 och innehåller allt man önskar av ett modernt kök. Bra med arbetsytor och gott om förvaring i köksskåp. Här har ni bra yta för ett köksbord invid fönster och altandörr genom vilka ni har fin sjöutsikt.




Vardagsrum
Det ljuvliga vardagsrummet liknar en glasveranda och badar i ljus. Alla fönster bjuder in er att njuta av den slående utsikten över Baggensfjärden. Här finns bra plats för soffgrupp . Även i detta härliga rum står en öppen spis som ger rummet en extra dimension. Från detta rum har man även en utgång till en altan på husets högra sida.




Uteplatser
Utanför köket har ni en mysig altan med gott om plats för stor matgrupp och grill. Här njuter ni av både sol och utsikt. Även från vardagsrumsdelen har ni en utgång till en altan på husets högra sida. Här finns fina ytor att hänga på med hela familjen. Närheten till Baggensfjärden är påtaglig och ni njuter av utsikten och båttrafiken på fjärden.


Sovrum
På entréplanet finns ett mindre rum, perfekt som litet sovrum eller ett avskilt kontor.

Badrum
Husets helkaklade badrum innehåller duschhörna, toalett och handfat. Här finns även en tvättpelare med tvättmaskin och torktumlare.


Allrum
Ovanför den svängda trappan kommer ni upp till ett mysigt allrum med plats för mindre soffa och tv. Här finns även garderober bakom skjutdörrar.



Sovrum övre plan
På övre plan har ni två sovrum mot varsin gavel, det mysiga allrummet ligger i mitten mellan de båda sovrummen. Det vänstra är det större och har gott om plats för dubbelsäng. Det högra är något mindre och här har två barn bott med varsin 90 säng.




Tomt
Den mysiga uppvuxna trädgården har naturliga inslag av berg, växter, träd, och gräs där disponeringen skapats för så länge sedan att allt känns naturligt. Det finns hur många rum som helst och ytrymme för alla i hela familjen. I trädgården finns odlingslådor, fruktträd, bärbuskar för dig som älskar härodlat!




Boo Gård/Gustavsvik
I detta lugna och attraktiva område beläget i Boo Gård/Gustavsvik bor man i underbar natur endast 25 minuter från stan. Boo Gård har egen skola och förskola och vid den gamla herrgården Boo Gård ligger Boobadet, ett fint bad med strand med lekplats och bryggor och här anordnas även ett uppskattat midsommarfirande med dans och lekar för stora och små. In mot Baggensstäket har Boo båtklubb sina bryggor och vid den nybyggda ångbåtsbryggan kan man ta Waxholmsbåten vidare ut i skärgården eller in till stan. Bredvid skolan, nedanför Boo Kapell ligger Boovallen där Boo FF har sin hemmaplan - det är svårt att inte spela fotboll om man växer upp i Boo gård.




Övriga bilder

Om bostaden
ALLMÄNT
BYGGNADSFAKTA
Ekonomi
dokument
DRIFTKOSTNADER/ÅR
Energideklaration
INSKRIVNINGAR / PLANBESTÄMMELSER
Förmån: Avtalsservitut Villa och årlig avgäld, 01-IM8-36/4375.1
Förmån: Avtalsservitut Villa och årlig avgäld, 01-IM8-37/1027.1
Förmån: Avtalsservitut Villa och årlig avgäld, 01-IM8-38/1737.1
Förmån: Officialservitut Väg, 01-BOO-533.1
Allmänt om området
I attraktiva Boo Gård/Gustavsvik bor man i underbar natur endast 25 minuter från stan. Området ligger i sydöstra delen av Boo-ön vilket gör att man är omgiven av vatten från två håll. Vid närliggande Gustavsviksbadet finns en badplats med hopptorn samt en ångbåtsbrygga. Vid festplatsen anordnas varje år ett mycket uppskattat midsommarfirande med lekar och dans för alla åldrar. I närheten - på Dalvägen - finns även en idrottsplats/lekplats/bollplan och en boulebana.
På 5-10 minuters promenad kommer man till Boobadet som har en barnvänlig strand med lekplats, bryggor och klippor för de som önskar avskildhet. Under sommarkvällarna arrangeras här flera olika aktiviteter, allt från motionsträning på gräsmattan till squaredans på den fina dansbanan. Här anordnas även ett mycket populärt och uppskattat midsommarfirande med dans och lekar för stora och små.
In mot Baggensstäket har Boo båtklubb sina bryggor och vid ångbåtsbryggan anländer Waxholmsbåten från Nybrokajen i stan och härifrån kan man även ta sig vidare ut i skärgården. På andra sidan kullen från havet sett, nedanför Boo Kapell ligger Boovallen där fotbollsföreningen Boo FF har sitt tillhåll. Under somrarna anordnas jolle- och seglarskola för barn och ungdomar vid Mjölkudden.
Under vinterhalvåret finns skid- och pulkabacken Fregattbacken som är mycket uppskattad av barn och ungdomar. För skridskoåkare plogas spår på Bagarsjön.
Nacka är en av Stockholmsregionens mest attraktiva tillväxtkommuner med kraftig befolkningsökning och ett aktivt näringsliv som växer och förändras. Här har man nära till det mesta.
Populära Boo Gårds förskola och Boo Gårds Skola ligger centralt i Boo Gård. Fler förskolor finns i närområdet och flera närliggande skolor finns att välja mellan: Förskolan Lär på Gustavsviksvägen, Förskolan Lusthuset, Sågtorpsskolan, Noblaskolan Lännersta och Noblaskolan Saltsjö-Boo. Läs mer på Nacka kommuns hemsida www.nacka.se.
Orminge Centrum är den solklara mittpunkten på Boo-ön. Där finns bland annat flera bra mataffärer, apotek, postservice, bibliotek, skönhetsvård, flertalet restauranger, café, systembolag, frisersalonger, kemtvätt och bank.
I Orminge Hus bredvid Centrum finns bland annat tandläkare, vårdcentral, BVC, Friskis & Svettis och ytterligare en lunchrestaurang. Orminge Centrum är en naturlig del av vardagen för innevånarna i Saltsjö-Boo.
Busslinje 418 (alltid med anslutning till motorvägsbuss i Orminge Centrum) ger god tillgänglighet. Från Gustavsvik går även 448c som är en direktbuss till Cityterminalen. Det går även bra att gå Drabantvägen och ta bussarna som passerar längs Boovägen.













VAD ÄR DIN BOSTAD VÄRD?

"Jag hjälper dig gärna med en kostnadsfri värdering."
Mia Leijon
Reg. fastighetsmäklare / Franchisetagare