Typiskt uppländskt landsbygdsområde med omväxlande mindre och större åkermarker, betesmarker och skogsområden. Ett område med mycket fornlämningar och en spännande och innehållsrik natur med djuren ända in på husknuten. Omväxlande äldre gårdar, sommarstugor och moderna villor.
Buss efter väg 77 mot Knivsta och mot Rimbo/Norrtällje.
Buss efter väg 273 mot Hallstavik och Arlanda
Skolbussar trafikerar området.
10-15 minuter med bil in till Knivsta med all tänkbar service. 15 minuter till Arlanda och 20 minuter till Märsta och Eurostop eller Uppsala.
I området finns "Blå Vingen" - hembygdsgården som drivs av en entusiastisk hembygdsförening, den går att hyra till diverse evenemang och är modernt utrustad för ändamålet. Här finns också bibliotek, bioföreställningar och ordnas musikcaféer mm.
Husby-Långhundra är en landsbygdssocken i Knivsta kommun i södra Uppland. Här har människor levt i tusentals år, vilket en stor mängd fornlämningar vittnar om. Idag bor omkring 1000 personer i Husby-Långhundra. Kyrkbyn med kyrka, skola och en stor medeltida marknad på nationaldagen är bygdens centrum.
Justera eller ta bort några filter.