Ljus & fin bostad med balkong mot grönska i soligt läge!
Varmt välkomna till denna ljusa & välplanerade bostad i hjärtat av Råsunda! Med utsikt över några av Råsundas allra vackraste hus & grönska bor man här i en fantastisk lägenhet från 1942 med tidstypiska detaljer och modern standard. Lägenheten har fräscha ytskikt, plankgolv, högt i tak och en bra planlösning.
Ett stort och luftigt vardagsrum blir bostadens hjärta, på golvet ligger en vackert plankgolv och väggarna går i ljus färgsättning. Vardagsrummet ger plats för både soffgrupp & middagsgrupp. Från vardagsrummet tar ni klivet ut på den fantastiska balkongen som är belägen mot föreningens mysiga innergård. Balkongen ger en fin utsikt över Gamla Råsundas takåsar och all grönska. Bostadens kök ger gott om förvaring och även här ger plats för matbord. Köket är utrustat med spis, fläkt, diskmaskin samt kyl- och frys. Två välplanerade sovrum där master bedroom har flertalet garderober. I bostaden finner ni en inre hall som blir en perfekt plats för skrivbord. Ett ljust kaklat badrum utrustat med dusch, handfat, spegelskåp, handukstork och wc. Här finns även förberett för tvättmaskin.
Här bor ni i en stabil och bra förening i ett utmärkt läge i hjärtat av Råsunda! Gamla Råsundas sekelskifteskvarter osar harmoni och charm, här bor ni i ett område som har allt ni kan tänkas behöva precis inpå knuten och i en bostad som har det där lilla extra. Råsunda erbjuder ett brett utbud av restauranger, mysiga caféer, matvaruaffärer och närhet till natur samt oslagbar kommunikation. Nära till anrika Filmstaden med bio och restauranger. Motionsslingorna kring Råstasjön och Lötsjön är ett stenkast bort, kring motionsslingorna finns vacker natur och ett rikt fågelliv som måste upplevas. I Solna bor ni med en låg kommunalskatt.
Från bostaden är det promenadavstånd till Solna centrum på ca 15 min, där det finns en stor inomhusgalleria med bl.a. en uppsjö av butiker, flertalet banker, apotek och ett systembolag, föredrar man ett bredare och mer exklusivt sortiment så har också nordens största köpcentrum Mall of Scandinavia ca 10 minuters promenad bort från porten, där man har shopping i världsklass! På Råsundavägen finns buss och inom ett par minuters promenad når ni även Näckrosens tunnelbana. Vid Solna C finner ni såväl tunnelbana, tvärbana och bussar. I närheten går även pendeltåget från Solna Station. Med bil nås både E4 och E18 på några få minuter, dessutom inga vägtullar och låg avgift för boendeparkering i Solna (450kr/mån).
Kontakta ansvarig mäklare Ebba Henriksson 0708-93 29 12 för mer information!