Järvavägen 10, lott 80
Välskött och charmig kolonistuga i soligt och lugnt läge!SNABBFAKTA
- Antal rum: 2 rum
- Boarea: 20 kvm säljarens information
- Pris: 799 000 SEK
- Område: Ulriksdals slottspark, Solna
- Fastighetsbeteckning: Ulriksdal 2:3, arrenderätten med adress järvavägen 10, lott 80
- Tomtarea: 330 kvm
- Arrende: 6 194 kr/år
799 000 SEK
Visningar
Emil Warg
Reg. fastighetsmäklare- Telefon: 0735-094536
- e-post: emil.warg@smh.se
- Kontor: Solna
Välkommen till Järvavägen 10, lott 80
- Kanonskick
- Fantastiskt solläge
- Säljs med en stor del inventarier och redskap
- Lugnt belägen
- Välisolerad stuga
- Fri parkering
- Snabbt tillträde möjligt





Allrum
Ljust och härligt allrum som sitter ihop med köket. Här finner du god plats för soffgrupp och förvaring. Under fötterna finner du ett vackert furugolv samt vita väggar.




Kök
Praktiskt och stilrent kök med en riktig spis, kyl/frys och gott om bänkyta. Vitvaror och stänkskydd matchas snyggt med de vita skåpluckorna och väggarna. I anslutning till köket finner du fönster som skänker vackert ljusinsläpp.



Sovrum
Idag möbleras stugan med en praktisk sovdel i anslutning till köket. Även här ljusa och vita vägar, garderobsväggen skänker gott om förvaring.

Om bostaden
ALLMÄNT
BYGGNADSFAKTA
Ekonomi
dokument
DRIFTKOSTNADER/ÅR
Energideklaration
Allmänt om området
Ulriksdals slottspark är ett vidsträckt område med spår av olika stilideal. Här anlades en av landets praktfullaste barockträdgårdar i slutet av 1600-talet. Slottsområdet ligger i direkt anslutning till Edsviken och närheten till vattnet bidrar till att göra det här till en fantastiskt vacker plats året runt.
Ulriksdals slottsträdgård ligger i den norra delen av slottsparken. Tidigt 1800-tal flyttades trädgården till sin nuvarande position. I början på 1950-talet övertogs driften av slottsträdgården av familjen Rappne. Bosse Rappne fortsatte utvecklingen av verksamheten tillsammans med sin mor vilket resulterade i dagens handelsträdgård med försäljning till butiker som såväl privatpersoner.
Till anläggningen hör även en stor visningsträdgård och ett mysigt trädgårdscafé med restaurang. På slottsområdet finns ytterligare en handelsträdgård, Brunnsvikens trädgård, belägen längst i söder.
Övrigt
Kvarnvretens idylliska koloniområde ligger strax väster om Ulriksdals slotts huvudbyggnad. År 1954 bildades föreningen, medverkade gjorde Solna kommun samt dåvarande kungen Gustaf VI Adolf. Idag finns totalt 108st kolonilotter här.
Längst i söder på Ulriksdals slottsområden ligger ytterligare ett gemytligt koloniområde, Ulriksdals koloniområde, även kallat Sköndals koloniområde. Det anlades omkring 1960 på marken för Sköndals gamla handelsträdgård vars odlingar och huvudbyggnad låg i dalgången som sträcker sig från dagens Ulriksdalsvägen ner till Brunnsviken. Här finns idag 44 kolonistugor och lika många lotter.




VAD ÄR DIN BOSTAD VÄRD?

"Jag hjälper dig gärna med en kostnadsfri värdering."
Emil Warg
Reg. fastighetsmäklare