Boves gränd 5
Mycket trevligt parhus med påkostat uterum och härlig tomtSNABBFAKTA
- utgångspris: 4 495 000 SEK
- Boarea: 105 kvm enligt föreningen
- Antal rum: 5 rum
- Våning: 0 av 2, ej hiss
- Avgift: 6 073 kr. I månadsavgiften ingår Bredband 100/100 samt tv paketet lagom från Telia.
- Förening: Brf Skogsparken
- Byggnadsår: 2014
- Område: Vega, Haninge
4 495 000 SEK
Visningar
Mikaela Hertzman
Reg. fastighetsmäklare / Franchisetagare- Telefon: 0709595643
- e-post: mikaela.hertzman@smh.se
- Kontor: Haninge
Övriga bilder
Planlösning
Om bostaden
ALLMÄNT
Uteplats 2: Stort och gediget uterum med skjutdörrar som kan öppnas upp helt mot tomten på husets baksida.
Föreningen
Tillhörande bostadsadresser: Barents Väg 72-78 samt Boves Gränd 1-22.
I Haninge tar den nya stadsdelen Vega form, i perfekt läge cirka 20 minuter från centrala Stockholm. Pendeltågsstationen öppnade i april 2019.
Det sitter en Nibe frånluftsvärmepump i varje radhus som ägs av föreningen. Kostnaden för värme och vatten debiteras innehavaren som en schablonkostnad om 700kr/mån.
På fastigheten finns separat förrådsbyggnad till respektive lägenhet.
Det finns också tre parkeringsplatser för tillfälliga gäster.
Inga större renoveringar har genomförts sedan husen byggdes.
dokument
BYGGNADSFAKTA
2020: målning av samtliga väggar i hela bostaden.
Ekonomi
DRIFT
Vatten debiteras innehavaren om en schablonkostnad om 700kr/mån.
Allmänt om området
Välkommen till Vega! Här finner du en idyllisk miljö med närhet till natur och skärgård samtidigt som du har bekvämt avstånd till Stockholm city. Vega är ett nytt bostadsområde som har tagits fram med fokus på hållbarhet och livskvalitet. Här har man tänkt på allt för att skapa en trivsam miljö för både barnfamiljer och singelhushåll. Du finner moderna och energieffektiva bostäder i olika storlekar och utföranden, från små och smidiga lägenheter till stora villor.
Kommunikation
I Vega finns en pendeltågsstation som tar dig till Stockholm central på cirka 20 minuter. Det finns även bussar mot bland annat Länna handelsplats och Jordbro. För dig som är bilburen tar väg 73 dig bekvämt till och från såväl Stockholm city som Handen och vidare till Nynäshamn.
Närservice
området är rikt på både skog och natur med fina strövområden. Det finns flera badplatser och bra fiske på gång- och cykelavstånd. I Haninge finns även rika möjligheter till fritidsaktiviteter med simhall, padelbanor, tennisbanor, och fotbollsplaner. I närliggande Rudan friluftsområde finns två sjöar och trevliga skogsspår samt vintertid även elljusspår. I närliggande Tyresta naturreservat finns natursköna strövarområden och ett mysigt café. Inom bekvämt avstånd från Vega finns Haninge Centrum, Port 73 och Länna köpkvarter med flertalet butiker, restauranger och service.
Övrigt
Sammanfattningsvis är Vega ett område som har allt du kan önska dig när det gäller boende. Med sin idylliska miljö, närhet till natur, goda kommunikationer och fokus på gemenskap och hållbarhet är det svårt att hitta ett bättre ställe att bo på. Vi hälsar dig varmt välkommen till Vega!
VAD ÄR DIN BOSTAD VÄRD?

"Jag hjälper dig gärna med en kostnadsfri värdering."
Mikaela Hertzman
Reg. fastighetsmäklare / Franchisetagare