Borgmästaregatan 4A
BO MITT I CENTRUM MED EN RENOVERAD LÄGENHET MED HÄRLIGT LJUSINSLÄPP OCH BALKONG!SNABBFAKTA
- Pris: 2 295 000 kr
- Boarea: 72.5 kvm föreningens information
- Antal rum: 3 rum
- Våning: 2 av 3
- Avgift: 4 925 kr Ingår värme, vatten, basutbud för TV och internet.
- Förening: BRF Höganäshus nr 1
- Byggnadsår: 1951
- Område: Höganäs, Höganäs
2 295 000 kr
Louise Scholander
Reg. fastighetsmäklare / Franchisetagare- Telefon: 0707 66 67 36
- e-post: louise.scholander@smh.se
- Kontor: Helsingborg
Välkommen till Borgmästaregatan 4A
Nu finns möjlighet att bli ägare till denna trevliga genomgångstrea på Borgmästaregatan 4a på andra våningen. Här erbjuds en perfekt planlösning med väl tilltagna rum och en härlig balkong i soligt läge!
Hallen är ljus och riktigt bra planerad med skjutdörrsgarderober och ger ett fint första intryck. Från hallen nås alla lägenhetens samtliga rum och här ges gott om utrymme för avhängningsmöjligheter. Vardagsrummet är mycket trivsamt med goda möjligheter till både en soffdel och en gedigen matsalsdel om så önskas. Här har säljaren haft flera mysiga filmkvällar och middagsbjudningar med familj och vänner! Via vardagsrummet nås även lägenhetens mycket omtyckta balkong.
Köket är snyggt renoverat (-21) med stilrena och gedigna materialval. Här finns det som önskas av ett modernt boende så som en diskmaskin samt kyl och frys samt goda arbetsutrymmen och gott om skåpsförvaring. Kring frukostbordet fås det med enkelhet plats för den större familjen om 4-6 personer. Sovrummen är ljusa, luftiga och båda rummen är nyligen ommålade och likaså vardagsrummet. Badrummet är i en harmonisk ljus nyans och här finns en tvättmaskin.
Ni får inte heller missa att föreningen har en mysig innergård på baksidan som har gott om sol när den är framme!
I denna delen av Höganäs bor ni centralt och bekvämt, med närhet till ett stort service utbud. Ett familjevänligt och trivsamt område med fina gång- och cykelvägar, stora grönområde, lekplatser och här ligger även en omtyckt förskola och en grundskola till och med årskurs nio samt gymnasieskola. En kort promenad bort har ni stranden och runt hörnet finner ni även Höganäs busstorg.
Detta är ett boende som måste upplevas på plats. Varmt välkomna hem!
Anmäl er på visning redan idag!
Lämna era uppgifter genom att enkelt göra en intresseanmälan på vår hemsida eller ta kontakt med ansvarig mäklare, Louise Scholander, på 0707-666 736 eller [email protected]
Hoppas vi hörs och ses!
Bra att tänka på:
- Förbered dig som potentiell köpare så mycket du kan för att maximera dina chanser när budgivningen kommer igång genom att:
1. Prata med din bank angående lånelöfte eller fråga mig, så ber jag mina bankkontakter ta kontakt med dig med ett bra erbjudande.
2. Äger du ditt nuvarande boende? Behöver du sälja för att kunna köpa ett nytt boende? Jag hjälper dig gärna med en värdering och/eller lägga upp en plan för din försäljning.
BILDER
















Planskisser
VAD ÄR DIN BOSTAD VÄRD?

"Jag hjälper dig gärna med en kostnadsfri värdering."
Louise Scholander
Reg. fastighetsmäklare / Franchisetagare
VAD ÄR DIN BOSTAD VÄRD?
Jag hjälper dig gärna med en kostnadsfri värdering.
Om bostaden
ALLMÄNT
Föreningen
Lägenhetsfördelning:
1 rok: 6 st
2 rok: 14 st
3 rok: 13 st
4 rok: 3 st
Summa: 36 st
Leverantör för ekonomisk förvaltning är: Riksbyggen, fastighetsservide/trappstädning: SIMH, elleverans: Öresundskraft, kabel-TV: Comhem AB.
2013: Tvättstuga
2018: Tvättstuga, målningsarbete, ny grind.
dokument
BYGGNADSFAKTA
2013: Tvättstuga
2018: Tvättstuga, målningsarbete, ny grind.
Ekonomi
DRIFT
Allmänt om området
Ursprungligen är Höganäs ett fiskeläge kring vilket en gruvindustri utvecklades för brytning av kol och leror för tillverkning av eldfast keramik (Höganäskrus). Under 1830-talet utvecklades tegel- och keramikindustrin genom Höganäsbolagets försorg.
Av den gamla fiskarebebyggelsen återstår idag endast smärre rester.
I området runt det s.k. Höganäs nedre (dvs hamnen), i anslutning till Sundstorget, finns gatusträckningar och delar av bebyggelse bevarad. I det så kallade Höganäs övre, runt stadens andra torg, Gruvtorget, finns rester av gruvnäringen och därtill hörande bebyggelse. Området utmärks av rutnätsplan med en öppen torgplats, kring vilken det forna brukets centrala byggnader är grupperade. Inom Höganäs finns flera mindre områden med bostadshus, som i uppförts av gruvbolaget, som arbetarbostäder. År 2007 stod det tredje högsta huset i Skåne färdigt, "Jefasthuset" med sina 15 våningar.
Kommunikation
Till Höganäs kan man ta sig med bil från Helsingborg via väg 111.
Höganäs har även bussförbindelse med Helsingborg via Pendeln 220 som går Höganäs-Helsingborg-(Landskrona).
Närservice
I Höganäs finns både grundskola och gymnasium, i anslutning till dessa finns en skatepark samt idrottsanläggning med badhus, fotbollsplaner samt drivingrange. I centrum finns många trevliga restauranger men du finner även mataffär, bibliotek, banker, klädbutik m.m. På Magasin 36 eller på Höganäs Outlet finner du också många butiker butiker och andra verksamheter.
Parkering
I Höganäs finns det gott om parkeringsmöjligheter och här parkerar man helt gratis.