Tågalyckevägen 36, Tågalycke 1:20 (avstyckad del av tomt)
TÅGALYCKE 1:20 – skapa ditt drömboende i hjärtat av KullabygdenSNABBFAKTA
- Fastighetsbeteckning: Tågalycke 1:20 (avstyckad del)
- Pris: 1 495 000 SEK
- Tomtarea: 1 000 kvm
- Område: Höganäs, Höganäs
1 495 000 SEK
Louise Scholander
Reg. fastighetsmäklare / Franchisetagare- Telefon: 0707666736
- e-post: louise.scholander@smh.se
- Kontor: Helsingborg/Höganäs
Välkommen till Tågalyckevägen 36, Tågalycke 1:20 (avstyckad del av tomt)
Drömmer du om ett liv nära naturen, med vidsträckta vyer och en känsla av historia i varje andetag? Nu finns en unik möjlighet att visa intresse för en eller flera tomter på Tågalycke 1:20 – en plats där framtid och historia möts i perfekt harmoni.
Här, med storslagen utsikt över Kullaberg, bjuds du på magiska solnedgångar som sätter guldkant på vardagen. Den idylliska omgivningen ramas in av det klassiska landskapet i Kullabygden, där lugnet och den friska luften blir en naturlig del av din livsstil.
En vy som aldrig slutar fascinera är den över Väsby kyrka och prästgården – en historisk miljö med rötter ända tillbaka till 1200-talet. Tågalycke bär dessutom på en rik historia med anor från 1600–1700-talet och spännande kopplingar till Tycho Brahe, vars närvaro fortfarande känns i området.
Denna plats erbjuder inte bara en vacker omgivning – utan också möjligheten att skapa ett hem för livet. Här finns utrymme för visioner, oavsett om du vill bygga en lantlig oas, ett lantligt hus i naturen eller ett generationsboende.
Det bästa av två världar – lugn och närhet:
Smidig anslutning till väg 112 och gång- och cykelvägar
Endast några minuter till Höganäs med service, shopping och restauranger
Nära både natur, hav och stadens bekvämligheter
Ett område präglat av gemenskap och trivsel
Här får du:
Friheten att forma ditt eget boende
En naturnära livsstil med öppna landskap
En plats där stillhet, vyer och livskvalitet står i centrum
Tågalycke 1:20 är mer än en tomt – det är början på ett nytt kapitel.
Kanske är det här din framtid tar form.
_________________________
Observera att tomten INTE är avstyckad! Kontakta ansvarig mäklare för mer information!
Övriga bilder
Om bostaden
ALLMÄNT
Ekonomi
dokument
Allmänt om området
Ursprungligen är Höganäs ett fiskeläge kring vilket en gruvindustri utvecklades för brytning av kol och leror för tillverkning av eldfast keramik (Höganäskrus). Under 1830-talet utvecklades tegel- och keramikindustrin genom Höganäsbolagets försorg.
Av den gamla fiskarebebyggelsen återstår idag endast smärre rester.
I området runt det s.k. Höganäs nedre (dvs hamnen), i anslutning till Sundstorget, finns gatusträckningar och delar av bebyggelse bevarad. I det så kallade Höganäs övre, runt stadens andra torg, Gruvtorget, finns rester av gruvnäringen och därtill hörande bebyggelse. Området utmärks av rutnätsplan med en öppen torgplats, kring vilken det forna brukets centrala byggnader är grupperade. Inom Höganäs finns flera mindre områden med bostadshus, som i uppförts av gruvbolaget, som arbetarbostäder. År 2007 stod det tredje högsta huset i Skåne färdigt, "Jefasthuset" med sina 15 våningar.
Kommunikation
Till Höganäs kan man ta sig med bil från Helsingborg via väg 111.
Höganäs har även bussförbindelse med Helsingborg via Pendeln 220 som går Höganäs-Helsingborg-(Landskrona).
Närservice
I Höganäs finns både grundskola och gymnasium, i anslutning till dessa finns en skatepark samt idrottsanläggning med badhus, fotbollsplaner samt drivingrange. I centrum finns många trevliga restauranger men du finner även mataffär, bibliotek, banker, klädbutik m.m. På Magasin 36 eller på Höganäs Outlet finner du också många butiker butiker och andra verksamheter.
Parkering
I Höganäs finns det gott om parkeringsmöjligheter och här parkerar man helt gratis.
VAD ÄR DIN BOSTAD VÄRD?
"Jag hjälper dig gärna med en kostnadsfri värdering."
Louise Scholander
Reg. fastighetsmäklare / Franchisetagare