Norra skjutbanegatan 33B
Trivsam 3:a med inglasad balkong i lugnt läge och välskött förening!SNABBFAKTA
- Pris: 1 395 000 SEK
- Boarea: 68 kvm föreningens information
- Antal rum: 3 rum
- Våning: 3 av 3, ej hiss
- Avgift: 4 345 kr
- Förening: HSB BRF Västhaga nr 13
- Byggnadsår: 1961
- Område: Haga, Västerås
1 395 000 SEK
Kevin Norai
Reg. fastighetsmäklare- Telefon: 076-5355659
- e-post: kevin.norai@smh.se
- Kontor: Västerås
Välkommen till Norra skjutbanegatan 33B
Denna nyrenoverade och påkostade bostad på husets gavel fångar verkligen ögat. Belägen i en trevlig och stabil förening med bra ekonomi erbjuder den ett barnvänligt läge och närhet till kommunikationer. Med genomgående kvalitetsgolv i hela lägenheten och ljusa fina ytskikt överallt får du en omedelbart trivsam atmosfär. Den stora inglasade balkongen i söderläge ger möjlighet till avkoppling och soliga stunder. Dessutom finns en egen tvättmaskin för extra bekvämlighet. Entrén pryds av stilfull klinker och det ljusa moderna köket är utrustat med allt du behöver. För att öka rymden mellan kök och hall har en vägg tagits ned. Med sina 68 kvadratmeter och tre rum är denna lägenhet perfekt för den som söker både komfort och funktionalitet. Missa inte chansen att bli ägare till denna fantastiska bostad på Haga, Västerås.
Vardagsrum
Det stora vardagsrummet erbjuder generöst ljusinsläpp genom de stora fönstren och har direkt utgång till en inglasad balkong. Neutralt och modernt inrett med en öppen planlösning.
Balkong
Rymlig inglasad balkong i söderläge för trevligt sommarhäng.
Kök
Modernt utrustat kök i ljusa toner med öppen planlösning som skapar en inbjudande atmosfär. Köket är välutrustat och har gott om förvaringsutrymme.
Sovrum
I de två sovrummen i denna ljusa moderna lägenhet finner man gott om förvaring och harmoniska ljusa färger. Ett välorganiserat och funktionellt utrymme för sovkomfort.
Badrum
Fullt funktionellt badrum med egen tvättmaskin. Badrummet är väl omhändertaget och erbjuder en bekväm och praktisk miljö för daglig användning.
Hall
I den ljusa klinkerbeklädda hallen i denna moderna lägenhet välkomnas du in i en öppen och ljus atmosfär.
Fastighet
I en stabil förening med stor innergård och vy mot både gatan och balkong mot grönskande innergård.
Övriga bilder
Planlösning
Om bostaden
ALLMÄNT
Föreningen
år 1961. På fastigheten finns 1 bostadshus med adressen Norra Skjutbanegatan 27–33.
Föreningens 72 bostäder fördelar sig enligt följande:
9 st 2 r o k
63 st 3 r o k
Under räkenskapsåret har föreningen bytt ekonomisk förvaltare från SBC till HSB Mälardalarna
(2023-01-01). Den tekniska förvaltningen inklusive städ har skötts av Mark Fastighet Mälardalen
AB
avgiftshöjning med 4% from 2024-01-01.
För närvarande är avgiften för elstolpe 140 kronor i månaden och för garage 451 kronor i månaden
Aktuell kö finns att ta del av via https://brfvasthaga13.bostadsratterna.se/kolista-till-parkeringsplats-och-garage
tom 2023-12-31.
Arbetet med ny grillplats, pergola och rabatt påbörjat (färdigställande kommande
räkenskapsår).
Arbetet med lekplats och nytt fallskydd påbörjat (färdigställande kommande räkenskapsår).
Planerade arbeten och underhåll 2023 och framåt:
Färdigställande av grillplats, pergola och rabatt.
Färdigställande av lekplats och nytt fallskydd.
Byte av fastighetens kallvattenledning.
Byte av termostater i samtliga lägenheter, garage och i källarutrymmen.
Byte av luftskruvar på radiatorer där det behövs.
Byte av ventiler på värmesystemet.
uppgift från årsredovisning 22-23.
dokument
BYGGNADSFAKTA
Ekonomi
DRIFT
Allmänt om området
På Haga finns det både flerfamiljshus och villor. Hyres-, bostads- och äganderätter ligger blandat i en lugn och trivsam miljö. Här finns fina grönområden att sträva i. Området byggdes ut under 1940- och 1950-talet men har sedan dess både genomgått renovering och kompletterats med nyproduktion. Det är främst i den norra delen av Haga som innehåller villabebyggelse. Under senare ar har det även skett en hel del nyproduktion i området. Bl.a har Hagaskolan byggts om till studentbostäder och i närheten har det även byggts nya stadsvillor.
Kommunikation
Avstånd till city 2- 2,5 km
Buss till city ca 10-15 min
Cykel till city ca 10 min
Närservice
På Haga är servicen god. Här finns flera affärer och det även enkelt att ta sig till flera av Västerås
större köpcentra, Stenby och Hälla.
VAD ÄR DIN BOSTAD VÄRD?
"Jag hjälper dig gärna med en kostnadsfri värdering."
Kevin Norai
Reg. fastighetsmäklare