Skånegatan 57B
Stilren tvåa med genomtänkta val, köksö och härlig balkong i rakt söderlägeSNABBFAKTA
- Pris: 2 750 000 SEK
- Boarea: 68 kvm föreningens information
- Antal rum: 2 rum
- Våning: 3 av 5, hiss finns
- Avgift: 4 685 kr. Inkl. värme, kallvatten, bostadsrättstillägg och TV/Bredband.
- Förening: BRF Västra Allén
- Byggnadsår: 2022/2023
- Område: Centrala Halmstad - Väster, Halmstad
2 750 000 SEK
Philip Bengtsson
Reg. fastighetsmäklare / Franchisetagare- Telefon: 070-0922890
- e-post: philip.bengtsson@smh.se
- Kontor: Halmstad
Sovrum
Rofyllt och harmoniskt sovrum med lugna färgval och ett fint ljusinsläpp från fönsterpartiet. Här finns gott om plats för dubbelsäng med tillhörande sängbord, samtidigt som rummet upplevs luftigt och lättmöblerat. Den generösa förvaringen i garderob med skjutdörrar ger praktiska lösningar utan att ta upp onödig golvyta, och spegelfronterna bidrar till en extra känsla av rymd. Ett trivsamt rum med avskilt läge i bostaden – perfekt för vila och återhämtning.
Entré
Välkomnande och stilren entré med ljusa ytskikt som direkt sätter tonen för bostaden. Här möts ni av en praktisk och genomtänkt hall med goda avhängningsmöjligheter samt förvaring i skjutdörrsgarderob med spegelfronter som både ger ett elegant uttryck och bidrar till en rymligare känsla. Från hallen nås även en rymlig klädkammare som erbjuder utmärkta förvaringsmöjligheter och hjälper till att hålla bostaden organiserad. Plats finns för mindre möblemang såsom skänk eller sittbänk, vilket gör entrén både funktionell och trivsam. Från hallen nås bostadens övriga delar på ett naturligt och smidigt sätt, vilket skapar ett fint flöde vidare in i hemmet.
Badrum / Tvätt
Stilrent och modernt badrum med smakfulla materialval och en harmonisk färgsättning. Helkaklade väggar och klinkergolv skapar ett enhetligt och lättskött utrymme. Här finns duschhörna med glasväggar, wc samt kommod med god förvaring och spegel med belysning som ger ett behagligt ljus. Badrummet är även utrustat med tvättmöjligheter i form av kombinerad tvättmaskin/torktumlare från Siemens samt praktisk arbetsbänk och överskåp som underlättar vardagen. Ett funktionellt och trivsamt badrum där både komfort och estetik får ta plats.
Balkong
Trivsam balkong med ett härligt söderläge och gott om plats för utemöbler. Här finns utrymme för både sittgrupp och växter, vilket skapar en inbjudande miljö för såväl avkoppling som sociala stunder. Balkongen nås smidigt från vardagsrummet och blir en naturlig förlängning av bostaden under årets varmare månader. Här kan ni njuta av solen, en kopp kaffe eller en middag i det fria, med utsikt över den trevliga innergården. (Möjlighet till inglasning finns!)
Övriga bilder
Planlösning
Om bostaden
ALLMÄNT
- Kakelsättning i badrummet (halvstensförband)
- Helintegrerad diskmaskin, kyl & frys + köksö
- Vitpigmenterat parkettgolv
- Takduschset
Föreningen
- Cykelparkering på innergården.
Kostnad:
- Parkering utomhus 600 kr/mån.
- Parkering garage 1000kr/mån
- Parkering garage med laddplats 1200kr/mån (förbrukning tillkommer).
dokument
BYGGNADSFAKTA
Ekonomi
DRIFT
Allmänt om området
Någon kilometer nordväst om centrala Halmstad finner vi väster. Här hittar vi övervägande större och äldre villor, även flertalet flerfamiljshus. Väster ses som ett lugnt och mysigt villakvarter med fördelen att ha närhet till allt.
Kommunikation
Bra kommunikationer via busslinje.
Närservice
På några minuter når du centrala Halmstad samt flygstaden med dess utbud av butiker.
Både förskolor samt grundskolor finns det flertalet i närheten.
VAD ÄR DIN BOSTAD VÄRD?
"Jag hjälper dig gärna med en kostnadsfri värdering."
Philip Bengtsson
Reg. fastighetsmäklare / Franchisetagare