SNABBFAKTA
- Pris: 850 000 SEK
- Boarea: 44 kvm föreningens information
- Antal rum: 2 rum
- Våning: 4 av 6, hiss finns
- Avgift: 4 246 kr. Inkl värme, VA, kabel-TV. Obs! obligatoriskt tillägg för bredband 150 kr tillkommer. Bredband 100/10.
- Förening: Riksbyggen BRF Helsingborgshus nr 19
- Byggnadsår: 1974
- Område: Rosengården, Helsingborg
850 000 SEK
Stellan Kjellsson
Reg. fastighetsmäklare- Telefon: 0707919570
- e-post: stellan.kjellsson@smh.se
- Kontor: Helsingborg/Höganäs
Välkommen till Sockengatan 2A
Övriga bilder
Planlösning
Om bostaden
ALLMÄNT
Föreningen
Installation av elmätare och jordfelsbrytare 2008 (Föreningen betalar nätkostnad, boende förbrukad hushållsel).
Om/nybyggnad lägenhets förråd 2009
Huskropp utvändigt, målning 2015
Elinstallationer, byte av utvändiga armaturer 2015
Stambyte slutfört 2022
Entré partier utbytt & trapphus målning
Takrenovering och solpaneler klart 2023
dokument
BYGGNADSFAKTA
Ekonomi
DRIFT
Kostnad för hemförsäkring tillkommer.
Allmänt om området
Rosengården är en stadsdel bestående mestadels av flerfamiljshus, som ligger i östra delen av Helsingborg. Den stora expansionen kom i och med miljonprogrammet då ett stort bostadsområde byggdes upp mellan 1965 och 1975. Byggherre var till största delen Riksbyggen och området utformades som ett typiskt miljonprogramsområde med en blandning av åttavånings- och trevåningsflerfamiljshus. I mitten av området ligger ett centrum med bland annat bibliotek, pizzeria, kyrka, spel- och tobaksbutik. I området finns även en livsmedelsbutik, frisör, gym och vårdcentral.
Områdets skola heter Nanny Palmkvistskolan och har elever från förskola till årskurs 6.
Flertalet förskolor finns i området, bland annat Galaxens, Solrosens och Hoppetossans förskola. John Blunds förskola är en dygnet runt-öppen förskola för de föräldrar som jobbar obekväma arbetstider. Bra kommunikationer via buss med avgångar ca 8-10 gånger i timmen då både 4an och 8an är i närheten.
Övrigt
Letar du efter en mäklare på Rosengården? Då är Svenska Mäklarhuset i Helsingborg/Höganäs/Bjuv rätt mäklarbyrå för dig. Vi är fastighetsmäklare som brinner för våra kunder i varje bostadsaffär. Vi har stenkoll på marknadspriser och bostadsrättsföreningarna i området. Dessutom känner vi till alla kommunikationer och nöjen som finns eller är i nära anslutning.
Vårt mål är att alltid ge ett proffsigt bemötande vid varje tillfälle. Våra mäklare är alltid på tå och ger det där lilla extra, vilket brukar resultera i mycket nöjda kunder. Ta gärna en titt på våra kommande försäljningar på Rosengården för att inspireras till att hitta ditt drömboende. Oavsett om det är hus eller lägenhet du är ute efter tror vi att några av dem listade bostäderna på Rosengården nedan faller dig i smaken. Läs gärna mer om våra andra bostadsområden och våra mäklare i Helsingborg/Höganäs/Bjuv.
VAD ÄR DIN BOSTAD VÄRD?
"Jag hjälper dig gärna med en kostnadsfri värdering."
Stellan Kjellsson
Reg. fastighetsmäklare