Nynäsvägen 354A
Charmig trerummare med solig balkong, perfekt för dig som vill skapa ditt drömhem!SNABBFAKTA
- Boarea: 68 kvm föreningens information
- Antal rum: 3 rum
- Våning: 1 av 3, hiss finns
- Avgift: 5 974 kr. Inkl. värme, vatten, grundutbud TV och tillgång till föreningens gemensamma utrymmen.
- Förening: Kantdiket i Stockholm
- Byggnadsår: 1990
- Område: Enskede - Gamla Enskede , Stockholm
Gustav Westerståhl
Reg. fastighetsmäklare / Franchisetagare- Telefon: 0709815599
- e-post: gustav.westerstahl@smh.se
- Kontor: Årsta/Enskede
Övriga bilder
Planlösning
Om bostaden
ALLMÄNT
Föreningen
De ursprungliga fastigheterna byggdes 1939 och de så kallade A-längorna byggdes till 1990.
2022 - 2023 Färdigställande av dagvatten från fastighet, markarbete.
2021 - 2022 Fortsatt slutförande och utbyte av trädgårdsbelysning.
2021 - 2022 Fjärrvärmeanläggning, klart 2021 Garanti och slutbesiktning
slutföres 2022.
2021 - 2022 5st P-platser och 2st el-stolpar
2021 - 2022 Källarramper uppgraderas, lagas och målas.
2020 Övertagit parkering och lokalers - köhantering från SBC
2020 Alla vattenmätare uppdaterade
2020 Stubbfräsning kommer
2020 Påbörjat vad som behöver göras med genomförande av sättning i källargolv
2020 Avinstallerat el-abonnemang som Brf inte behöver pga. nya solceller
2020 OVK obligatorisk kontroll
2020 Solceller
2020 Installerat nedgrävd matavfallstunna
2020 Byte av trädgårdsskötare
2019 Armatur och lampor/led
2019 Fasadrenovering
2019 Rivning/borttagning skorsten
2019 Kontrollbesiktning balkonger
2019 Energideklaration
dokument
BYGGNADSFAKTA
Ekonomi
DRIFT
Allmänt om området
Gamla Enskede är en stadsdel i söderort inom Stockholms kommun. En stor del av bebyggelsen är småhus från 1920-talets "trädgårdsstad" och som idag blandas med modern bebyggelse.
Närliggande Nackareservatet är ett naturreservat och friluftsområde som ligger mellan sydöstra Stockholm, Skarpnäck och Nacka kommun. Området är mycket uppskattat med typisk Södertörnsnatur, sjöar som Källtorpssjön och Söderbysjön som används för både bad och skridskoåkning. I området börjar Sörmlandsleden och där finns friluftsgården Hellasgården och Björkhagens GKs 9-håls golfbana. Inom området finns ett väl utbyggt system av cykel- och promenadvägar, löparspår samt skidspår. Motortrafik är förbjuden.
Nytorps gärde är ett gräsfält som till största delen ligger inom stadsdelen Kärrtorp. Mindre delar av fältet ligger inom stadsdelarna Hammarbyhöjden, Björkhagen och Gamla Enskede. Nytorps gärde är ett omtyckt strövområde och är en viktig grön kil för de boende. På gärdet finns även Nytorps bollplan, Nytorpsbadet - ett friluftsbassängbad och ett mindre skogsparti.
Enskede kan också stoltsera med världsarvet Skogskyrkogården som med sin vackra natur och arkitektur lockar besökare från hela världen.
Kommunikation
Kommunikationerna är med buss och t-bana i området. Tvärbana och tunnelbana finns även vid Globen. Inte långt härifrån ligger även Gullmarsplan med all den kommunikation du behöver såsom tunnelbana, tvärbana och bussar. Det planeras även en ny station Slakthusetområdet. Detta planeras till år 2025.
Du tar dig även med bil lätt ut till väg 73 och 222 samt E4 norr och söder.
Närservice
Närhet till Globenområdet där det finns gott om shopping, restauranger och matbutiker. Även Globen, Tele2 arena och Hovet som erbjuder många spännande evenemang.
Parkering
Boendeparkering råder i området via Stockholms stad.
Övrigt
Det finns gott om skolor i området att välja på, både kommunala och fristående grundskolor. Här hittar man bl.a skolorna Enskede Skola, Enskede Byskola och Kunskapsskolan i Enskede. Enskede kan också stoltsera med världsarvet Skogskyrkogården som med sin vackra natur och arkitektur lockar besökare från hela världen.
VAD ÄR DIN BOSTAD VÄRD?
"Jag hjälper dig gärna med en kostnadsfri värdering."
Gustav Westerståhl
Reg. fastighetsmäklare / Franchisetagare