S:t Clemens gata 32
Välkommen till en riktig pärla på Slottshöjden!SNABBFAKTA
- Pris: 1 595 000 SEK
- Boarea: 44 kvm föreningens information
- Antal rum: 1 rum
- Våning: 0 av 6, ej hiss
- Avgift: 2 447 kr. Ink. värme, vatten samt kabel-TV & internet
- Förening: Brf Höjdpunkten 1
- Byggnadsår: 1960
- Område: Slottshöjden, Helsingborg
1 595 000 SEK
Odd Rydin
Reg. fastighetsmäklare- Telefon: 0722935050
- e-post: odd.rydin@smh.se
- Kontor: Helsingborg
Välkommen till S:t Clemens gata 32
På eftertraktade S:t Clemens gata 32 hittar vi denna charmiga 1:a om 44 kvm som bjuder på en perfekt kombination av stil och funktion. Lägenheten har ett separat kök med plats för fyra vid matbordet, perfekt för både vardagsmiddagar och mysiga bjudningar. Nuvarande ägare har dessutom skapat en riktigt snygg sovalkov med en industrivägg som ger hemmet både karaktär och en smart planlösning.
Skicket är genomgående mycket bra med nya golv och ljusa ytskikt. Köket är uppfräschat med nya vitvaror och en modern touch som matchar lägenhetens charm. Som om det inte vore nog erbjuder bostaden en stor uteplats i markplan – perfekt för lata sommardagar eller en kaffe i solen. Här bor du med utsikt mot både föreningens mysiga innergård och Helsingborgs ikoniska Kärnan.
Här på Slottshöjden bor du lugnt och bekvämt med närhet till allt. Med Coop runt hörnet, charmiga caféet Två Systrar och stans rika utbud av restauranger och shopping på bekvämt promenadavstånd har du allt du behöver inom räckhåll.
Här bor ni i en trivsam och välskötta föreningen som erbjuder bekvämligheter som tvättstuga, garage, cykelplats och en lummig innergård.
Detta är ett boende som passar alla – förstagångsköparen, den som vill ha en centralt belägen övernattningslägenhet eller för dig som bara söker det perfekta hemmet i hjärtat av Helsingborg. Varmt välkommen på visning!
Övriga bilder
Planlösning
Om bostaden
ALLMÄNT
Föreningen
och nuvarande stadgar registrerades 2016-12-21 hos Bolagsverket.
Innehar fastigheten S:t Clemens gata 30-38 samt Nedre Långvinkelsgatan 47-57. Fastigheten har ritats av Jörgen Michelsen och uppfördes
1960-62 av Byggmästare Gösta Johansson.
Föreningen upplåter 67 lägenheter med bostadsrätt samt 3 lägenheter och 9 lokaler med hyresrätt.
Föreningen planerar höja avgiften med 1,5% per år, vid årsskiftet, enligt samtal med ordförande 2021-06-10.
2 st lån har bundits om 2024, ett på 4 975 000 och ett på 4 625 000.
Kabel-TV & internet (basutbud) ingår i avgiften.
2007-2008 genomfördes stambyte med badrumsrenovering.
Fasad och balkonger sågs över och renoverades ca 2017.
Nytt tak och nya fönster 2020.
Framöver planeras översyn av garage och innergård.
För mer information, se föreningens årsredovisning.
2024-2025 - Översyn/reparation av bjälklag/tätskikt mot garage och innergård
2023 -2024 - Byte av fjärrvärmeväxlare och expantionskärl
2023 - Renovering/målning av balkonger mot Nedre långvinkelsgatan
2021 - yttre belysning fasader Nedre långvinkel mot gården
2020 - byte trappbelysning
2019 - stuprör målning och lagning
dokument
BYGGNADSFAKTA
Ekonomi
DRIFT
Allmänt om området
Slottshöjden är en stadsdel nära Helsingborgs centrum, belägen uppe på landborgen i anknytning till Helsingborgs slott (Kärnan). Området förbinds med centrum genom Nedre Långvinkelsgatan, som löper i en dalgång i landborgen. Läget på landborgen gör att man från flera ställen i stadsdelen har en vid utsikt över staden nedanför och vidare ut över Öresund. Gatunätet har på flera ställen sitt ursprung i stadens historia,
Kommunikation
Området ligger på promenadavstånd till centrum, men har öven goda bussförbindelser till övriga stadsdelar.
Närservice
Det finns en närbutik på Kopparmöllegatan samt små kvartersbutiker i form av bageri, frisörer mm. runt i hela stadsdelen. Strax öster om bostadsområdet Olympia ligger fotbollsarenan Olympia, Idrottens hus och Helsingborg Arena.
På Prins Georges gata 1 finns ett vårdboende (före detta Valltorp).
Övrigt
2018 hade statistikområdet Slottshöjden 4 015 invånare.
VAD ÄR DIN BOSTAD VÄRD?
"Jag hjälper dig gärna med en kostnadsfri värdering."
Odd Rydin
Reg. fastighetsmäklare