Gamla Filmstaden

Ingrid Bergmans väg 21

Välplanerad bostad i Gamla Filmstadens på lugn gata i en bra förening!

Såld

Välplanerad bostad i Gamla Filmstadens på lugn gata i en bra förening!

Varmt välkomna till Ingrid Bergmans väg 21 och en av Filmstadens bästa föreningar!

En trevlig och ljus tillvaro med golv i ekparkett, ljusa väggar och ett fint ljusinsläpp tack vare den genomgående planlösningen med fönster åt två väderstreck. Bostaden är i bra skick och har ett fullutrustat kök med matplats. Från köket når ni det stora och mysiga uteplatsen där ni möblerar med både matgrupp, solstolar samt ger plats för odling. Uteplatsen är belägen mot föreningens öppna innergård som ligger i ett skyddat och grönskande läge. Ett väl tilltaget vardagsrum med goda sällskapsytor och plats för soffgrupp och tillhörande tv-möbel. Vardagsrummet vetter mot den lugna återvändsgatan. I bostaden finner ni ett rymligt master bedroom med plats för den större dubbelsängen och sängbord. Ett kaklat badrum i ljusfärgsättning som är utrustat med dusch, hand, spegel samt wc. I badrummet är det förberedd för tvättmaskin. Till lägenheten hör även ett källarförråd.

HSB BRF Kasematten i Solna är en äkta förening som äger marken och bildades 2001. Föreningen består av 85 bostadsrätter samt 2 lokaler med hyresrätt. Lägenheterna är fördelade på storlekar mellan 1-5 rok och belägna på adressen Ingrid Bergmans väg. Trots föreningens relativt unga ålder är belåningsgraden (lån/kvm) endast 4121kr/kvm tack vare flitig amortering. Gemensamma utrymmen i föreningen är bl.a. 2 st tvättstugor, grönskande innergård med sol, sandlåda och gungställning. Det finns även barnvagnsrum, cykelrum och soprum. Föreningen disponerar även över 41 parkeringsplatser i garage. Även på gatan finns flertalet parkeringsplatser.

Gamla filmstaden är ett av Solnas mest populära områden. Här bor ni i en tät och lummig stadsdel med anor från förr. Ni befinner er på svensk filmhistorisk mark då man här mellan åren 1919 och 1970 spelade in 440 SF filmer och var under den tiden världens modernaste filmstudio. Längs smala gator byggs husen i hela kvarter, med en sida öppen mot de grönskande gårdarna och gatorna är döpta efter stora skådespelare och regissörer. Gamla Filmstaden är ett levande område såväl på dagtid som kvällstid. Här och runtom i Råsunda finns en egen biograf, restauranger, affärer, kaféer, gym, pubar med mera och ändå är området väldigt lugnt och ostört. Gör gärna ett besök till Backstugan eller Raketbaren, två populära restauranger båda ett stenkast från bostaden. Två minuters promenad från lägenheten ligger tunnelbanestationen Näckrosen och från Råsundavägen går buss 515 in till Odenplan flera gånger i timmen. Motionsslingorna kring Råstasjön och Lötsjön där även vacker natur och rikt djurliv kan upplevas ligger nära till hands. Här finns gröna ängar perfekta för lek, solning och grillning.

Visa mer

3 900 000 SEK

Slutpris
Ansvarig mäklare

Ebba Henriksson

Reg. fastighetsmäklare/partner

Vi tar hjälp av cookies för att tillhandahålla våra tjänster. Genom att använda denna webbplats godkänner du att vi använder cookies.