Nyckelvägen 2
Storslagen sekelskifteslägenhet i G:a Råsunda!
SNABBFAKTA
- Utgångspris: 7 495 000 kr
- Boarea: 76 kvm föreningens information
- Antal rum: 3 rum
- Avgift: 5 189 kr Inkl. Värme och VA
- Förening: Brf Låset 1
- Byggnadsår: 1911
- Område: Gamla Råsunda, Solna
7 495 000 kr
Linus von Hofsten
Reg. fastighetsmäklare / Franchisetagare- Telefon: 0709 - 40 76 82
- e-post: linus.vonhofsten@smh.se
- Kontor: Solna
- Kontor: Sundbyberg
Välkommen till Nyckelvägen 2
- Anno 1911
- Storslagna fönsterpartier
- Möjlighet att hyra parkeringsplats.
VAD ÄR DIN BOSTAD VÄRD?

"Jag hjälper dig gärna med en kostnadsfri värdering."
Linus von Hofsten
Reg. fastighetsmäklare / Franchisetagare
VAD ÄR DIN BOSTAD VÄRD?
Jag hjälper dig gärna med en kostnadsfri värdering.
Om bostaden
ALLMÄNT
Föreningen
1986 Totalrenoverades hela fastigheten, både utvändigt och invändigt.
2018 Omfattande arbete med dränering och ny trädgård.
2021 Förbättringsarbeten i trädgård samt på den grusade infarten.
2022 Totalrenoverades fönsterbågar/karmar och plåtdetaljer/kupor inkl. ommålning.
2022 Ytbehandling av taket samt målning av stuprör
KOMMANDE RENOVERINGAR:
I dagsläget finns inga planerade renoveringar i närtid
dokument
BYGGNADSFAKTA
Ekonomi
Allmänt om området
Bostaden har ett mycket centralt läge i Gamla Råsunda med det mesta ni behöver inpå knuten. Råsunda erbjuder ett brett utbud av restauranger, kaféer, frisörer, butiker och mataffärer inom ett nära räckhåll. Dessutom finns gamla Filmstaden med dess utbud av bra restauranger och en "egen" kvartersbiograf! I er närhet finns ett gemytligt och lugnt villaområde samt motionsslingorna kring Råstasjön och Lötsjön, där även en vacker natur och ett rikt fågelliv kan upplevas.
Till Solna centrum kan ni promenera på ca 10 minuter. Solna centrum är en stor inomhusgalleria med bl.a. en uppsjö av butiker, flera banker, två apotek och ett systembolag. Till Sundbybergs mysiga stadskärna är promenadavståndet endast ca 15 min.
I Gamla Råsunda bor man med Arenastadens puls och kommunikationer på bekvämt avstånd. Här finns Mall of Scandinavia som med sina 100 000 kvm är Skandinaviens största köpcentrum. Här finner ni även Sveriges Nationalarena Fridens.
Kommunikation
Mycket bra kommunikationsmöjligheter för dig som åker kommunalt.
Tunnelbana: Promenadavstånd till tunnelbana, station Näckrosen (två uppgångar) som går mot Fridhemsplan och Centralen (ca 10 min restid) i ena riktningen samt mot Kista och Akalla i den andra riktningen. Även Solna centrums tunnelbane station är inom promenadavstånd.
Buss: Stenkast från busshållplatsen vid Råsundavägen där busslinje 515 går till Solna station och Odenplan och i andra riktningen till Sundbybergs station. Bussen avgår 4 gånger i timmen och har en restid om ca 15 min in till city.
Pendeltåg: Det är även nära till Solna pendeltågsstation, ca 12 minuters promenad. Därifrån tar ni er på ett ögonblick till Karlberg (S:t Eriksplan) och Stockholm city.
Tvärbana: Tvärbanan åker från Solna station mot Sundbyberg och vidare mot Alvik. De närmsta hållaplatserna finnes vid Solna station och vid Solna Centrum.
Närservice
Till Solna centrum kan ni promenera på ca 5 minuter och till Sundbybergs mysiga stadskärna är promenadavståndet endast ca 10 min. I Solna Businesspark finns ICA-Maxi med allt vad en stormarknad kan erbjuda. Mall of Scandinavia med all tänkbar bekvämlighet finns runt knuten.
Parkering
Här råder Solnas boendeparkering till en kostnad av 1000kr/kvartal alternativt 400kr/månaden.