Engelbrektsvägen 26
Fint renoverat enplansradhus med gavelläge!SNABBFAKTA
- Pris: 2 395 000 SEK
- Boarea: 71.3 kvm förvaltarens information
- Antal rum: 3 rum
- Våning: 0, ej hiss
- Avgift: 6 164 kr. Inkl. värme, vatten, p-plats, bredband, tv-utbud, sophantering samt förråd.
- Förening: Brf Kvarnhöjden
- Byggnadsår: 1989-1991
- Område: Södra Haga, Vallentuna
2 395 000 SEK
Visningar
Fredrik Ulvestaf
Reg. fastighetsmäklare- Telefon: 0766-976586
- e-post: fredrik.ulvestaf@smh.se
- Kontor: Vallentuna
Exteriör
Här bor man tryggt och bostaden ingår i föreningen BRF Kvarnhöjden som nyligen målat föreningens fasader samt bytt entré-/förrådsdörrar på samtliga radhus.
Badrum
Badrummet renoverades 2006 och är utrustat med golvvärme, badkar, tvättmaskin, handfat med tillhörande kommod och spegel.
Sovrum 1
Bostadens största sovrum med fönster mot lummig baksida. Här finns plats för fullstor säng, skrivbord samt yta för installation av garderobslänga. Separat förvaring finns i klädkammare/förråd som nås från hallen.
Hall/Entré
Välkomnande hall med god avhängningsmöjligheter med praktiskt klinker på golv. Separat förvaring finns i klädkammare/förråd som nås från hallen.
Sovrum 2
Väl disponerat sovrum med plats för säng, skrivbord och garderober. Fönster mot bostadens lummiga baksida
Övriga bilder
Planlösning
Om bostaden
ALLMÄNT
Föreningen
Föreningen har en stabil ekonomi och fräscha lokaler och lägenheter, samt är belägen nära både naturen och Vallentuna centrum.
Våra gemensamma lokaler består av två tvättstugor, fyra soprum, ett redskapsförråd samt en föreningslokal med ett pentry som de boende i området får låna kostnadsfritt.
I föreningen finns 17 st. gästparkeringar som bevakas av Aimo Park. Det finns två olika taxor, en för besökare och en för boende. Besökare betalar 15 kr/h alternativt 80 kr för det första dygnet, därefter 40 kr/dygn. Boende betalar 5 kr/h alternativt 50 kr för 7 dygn. För att använda boendetaxa behövs registreringsnumret för fordonet lämnas till styrelsen. Först efter att styrelsen bekräftat att det har registrerats får tillstånd med boendetaxa köpas. Boendetillstånd ges enbart till fordon som är påställda samt tillhör en person som är folkbokförd i föreningen.
Om du vill låna lokalen för att spela pingis så kontaktar man även då sekreteraren som bokar in dig i lokalen.
För att se de datum som lokalen är bokad behöver du logga in som Boende. Datumen finns angivna under fliken Kalender: http://kvarnhojden.bostadsratterna.se/kalender
Åtkomst till lokalen får man via nyckelbrickorna. Läs nyckelbrickan mot bokningstavlan vid tvättstugorna så öppnas dörren om du har en bokning på föreningslokalen.
Föreningslokalen lånas enbart ut till boende i vår förening.
2011 Spolning av avloppsstammarna
2012 Förbättring av områdets lekplats
2012 Byte av lampor i området till LED-lampor.
2012 Fuktkontroll i föreningens vindar
2012 Målning av fönsterbleck.
2017 Renovering av tak
2020 Byte av stamventiler i bostäder
2020 Byte av trappor
2021 Ny cirkulationspump
2021 Spolning av dagvattenbrunnar
2021 Laddstolpar till elbilar, 9 st
2021 Gavelrenovering
2022 Stamspolning
2022 Underhållscentral ny styrenhet
2022 Byte av entré-/förrådsdörrar del 1
2022 Renovering av fasader samt fönster del 1
2023 Dagvattenledningar underhåll/översyn
2023 Byte av entré-/förrådsdörrar del 2
2023 Renovering av fasader samt fönster del 2
2024 Underhåll av tvättstugor/föreningslokal
dokument
BYGGNADSFAKTA
Ekonomi
DRIFT
Allmänt om området
Haga är ett populärt bostadsområde i den nordliga delen av Vallentuna. Det är ett erkänt lugnt och trevligt område med mycket barnfamiljer. Närhet till skolor såsom Haga skolan, Östra ormsta förskola, Förskolan Smultronet, Vintergatan förskola.
På ca 1km tar man sig till Vallentuna Centrum med dess breda utbud t.ex. livsmedelsbutiker, restauranger, caféer, bank, apotek, systembolag m.m. Ca 1 km till Ormsta station där roslagsbanan går.
Kommunikation
Från området är det ca 900 meter till Vallentuna station där Roslagsbanan tar dig till Stockholms innerstad på ca 30 minuter. Från Vallentuna centrum går även bussar mot Danderyds sjukhus Arninge samt Upplands väsby. 100 meter från området finns även SL-buss.
Med bil är det ca 2,5 mil till Stockholms innerstad och ca 3 mils färd till Arlanda.
Närservice
I Vallentuna Centrum, som ligger med gångavstånd, finns det en hel del restauranger och caféer, bland annat Stenungsbageriet, Mishora Sushi och Brödernas
I dagsläget finns det ett 50 tal butiker med planer om ökning framöver. Här finns även mataffärer så som ICA och Coop, även två st apotek och en bank.
Vallentuna Kulturhus ligger med gångavstånd och är en spännande mötesplats för allmänheten. Förutom ett stort och modernt bibliotek rymmer huset även utställningslokaler, flera scener och en kreativ verkstad.
För den som gillar en härlig promenad finns det vackra promenadstråk längs med Vallentunasjön.
Med cirka 5 minuters promenad bort ligger det moderna Sports Club Vallentuna med både simhall, gym samt Sveriges kanske enda hinderbana inomhus.
Från Vallentuna C är det gångavstånd/bussförbindelser till Ekebyskolan åk F-9, Hammarbacksskolan F-9, Hjälmstaskolan F-9, Ikasus Friskola F-9 särskola samt Vallentuna Gymnasium.
VAD ÄR DIN BOSTAD VÄRD?
"Jag hjälper dig gärna med en kostnadsfri värdering."
Fredrik Ulvestaf
Reg. fastighetsmäklare