Engelbrektsvägen 13
Perfekt planerat radhus i barnvänligt område med två uteplatser!SNABBFAKTA
- Pris: 2 795 000 SEK
- Boarea: 100.9 kvm säljarens information
- Antal rum: 4 rum
- Våning: 0, ej hiss
- Avgift: 8 058 kr. Inkl. värme, vatten, carport, förråd, sophantering.
- Förening: Brf Södra Haga
- Byggnadsår: 1989
- Område: Södra Haga, Vallentuna
2 795 000 SEK
Fredrik Ulvestaf
Reg. fastighetsmäklare / Franchisetagare- Telefon: 0766-976586
- e-post: fredrik.ulvestaf@smh.se
- Kontor: Vallentuna
Exteriör
Bostaden ligger suveränt beläget till i det barnvänliga området Södra Haga med gångavstånd till Vallentuna Centrum, kommunikationer, lekplats och i direkt anslutning till carport som ingår i avgiften. Man har även närhet till Haga skolan (F-9), idrottsanläggningar och härliga promenadstråk. Här bor man tryggt och bostaden ingår i föreningen BRF Södra Haga som gjort en rad undehållsarbeten.



Framsida
Trälagd uteplats vid bostadens entré med soligt läge, här finns plats för stor loungegrupp eller matgrupp. Inhängnad av en vacker tujehäck som bara blir vackrare och större med åren som går.






Badrum - entreplan
Det stilrena badrummet renoverades 2017 och är utrustat med handdukstork, handfat med tillhörande kommod, spegelskåp, vägghängt skåp för förvaring, duschhörna med glasdörrar samt toalett.


Hall/Entré
Välkomnande hall med praktisk och vackert klinker på golv som renoverats nyligen. Här har även glasskjutdörrar satts in med bra förvaring i garderob med goda avhängningsmöjligheter.

Trappa till övre plan
Vacker trappa som nyligen målats och ny matta har lagts in.

Hall övre plan
Ytskikten på övre plan är genomgående fräscha med målade väggar och tak i en modern ljus ton.


Sovrum 1
Bostadens största sovrum med anslutande klädkammare för ypperligt bra förvaring. Vackert ljusinsläpp från fönsterparti med utsikt över den trevliga innergården med lekplats.



Sovrum 2
Väl tilltaget sovrum med plats för fullstor säng samt övrigt möblemang av tycke och smak. Härligt ljusinsläpp från fönsterparti med utsikt över den trevliga baksidan.


Sovrum 3
Välplanerat sovrum som idag används som gästrum/walk-in-closet. Härligt ljusinsläpp från fönsterparti med utsikt över den trevliga baksidan.


Badrum - övre plan
Badrummet är av äldre standard men i fräscht skick med nyligen installerad kommod och väggskåp för förvaring.


Tvättstuga
Utmärkt planerad tvättstuga med ny tvättmaskin, ho och bänkskiva för bra arbetsyta. Här har även nya väggskåp installerats som erbjuder bra förvaring.

Övriga bilder

Planlösning
Om bostaden
ALLMÄNT
Föreningen
BRF Södra Haga ligger centralt i Vallentuna, en kommun som ständigt ökar i invånarantal. Detta tack vare närheten till Stockholms city med Roslagsbanan, men samtidigt väl bevarad natur och ett rikt idrotts och friluftsutbud med natur precis runt hörnet.
Överlåtelseavgift om 2,5 % av prisbasbeloppet debiteras köparen.
Pantsättningsavgift om 1 % av prisbasbeloppet per pant debiteras låntagaren.
Föreningen höjde avgiften med 3,5 % 2023-01-01.
Föreningen höjde avgiten med 2% 2025-01-01.
För mer information se föreningens hemsida:
www.sodrahaga.se
I föreningen finns även ett antal avgiftsparkeringar för besökare eller boende.
30 dagarskort för 200 kr
alt. 2 timmar gratis därefter 5 kr /h
För besökare: 15 kr / h
2016 Renovering fasader radhus
2016 Nya tak radhus
2016 Ny undercentral
2016 OVK
2019 Målning fönster flerfamiljshus utvändigt
2020 Utfört Energideklaration
2020-2022 Målning av fasader flerfamiljshus
Underhållsplan finns för framtida renoveringar
dokument
BYGGNADSFAKTA
Ekonomi
DRIFT
Allmänt om området
Haga är ett populärt bostadsområde i den nordliga delen av Vallentuna. Det är ett erkänt lugnt och trevligt område med mycket barnfamiljer. Närhet till skolor såsom Ormstaskolan, Östra ormsta förskola, Förskolan Smultronet, Haga förskola.
På ca 1km tar man sig till Vallentuna Centrum med dess breda utbud t.ex. livsmedelsbutiker, restauranger, caféer, bank, apotek, systembolag m.m. Ca 1 km till Ormsta station där roslagsbanan går.
Kommunikation
Från området är det ca 900 meter till Vallentuna station där roslagsbanan tar dig till Stockholms innerstad på ca 30 minuter. Från Vallentuna centrum går även bussar mot Danderyds sjukhus Arninge samt Upplands väsby.
Med bil är det ca 2,5 mil till Stockholms innerstad och ca 3 mils färd till Arlanda.
Närservice
I Vallentuna Centrum, som ligger med gångavstånd, finns det en hel del restauranger och caféer, bland annat Stenungsbageriet, Café Biscotti, Vallentuna Gästgiveri och restaurangen Våning Ett.
I dagsläget finns det ett 50 tal butiker med planer om ökning framöver. Här finns även mataffärer så som ICA och Coop, även två st apotek och ett antal banker finns.
Vallentuna Kulturhus ligger med gångavstånd och är en spännande mötesplats för allmänheten. Förutom ett stort och modernt bibliotek rymmer huset även utställningslokaler, flera scener och en kreativ verkstad.
För den som gillar en härlig promenad finns det vackra promenadstråk längs med Vallentunasjön.
Med cirka 5 minuters promenad bort ligger det moderna Sports Club Vallentuna med både simhall, gym samt Sveriges kanske enda hinderbana inomhus.
Från Vallentuna C är det gångavstånd/bussförbindelser till Ekebyskolan åk F-9, Hammarbacksskolan F-9, Hjälmstaskolan F-9, Ikasus Friskola F-9 särskola samt Vallentuna Gymnasium.
I närheten håller kommunen på att bygga en ny grund- och förskola, projektet ska omfatta platser för 80 barn i förskolan respektive drygt 800 elever i skolan. Hagaskolan ska vara en skola och förskola med moderna miljöer, väl anpassade för att stödja lärandet och skolans pedagogiska arbetssätt, nu och i framtiden. Detta beräknas vara klar för skolstart höstterminen 2019. Mer finns att läsa om detta på Vallentuna Kommuns hemsida.
Parkering
Carportplats ingår i månadsavgiften.
VAD ÄR DIN BOSTAD VÄRD?

"Jag hjälper dig gärna med en kostnadsfri värdering."
Fredrik Ulvestaf
Reg. fastighetsmäklare / Franchisetagare