Östersundsgatan 7, 6 tr
Högt upp i huset på 6:e våningen finner ni denna lyxiga och välplanerade 1:a om
SNABBFAKTA
- Pris: 2 195 000 kr
- Boarea: 40 kvm Föreningens information
- Antal rum: 1 rum
- Våning: 6 av 16, hiss finns
- Avgift: 2 167 kr Inkl värme, VA
- Förening: BRF Råck 16
- Byggnadsår: 1957, ombyggt 2014
- Område: Vällingby - Råcksta, Stockholm
2 195 000 kr
Niclas Holmberg
Reg. fastighetsmäklare / Franchisetagare- Telefon: 0707-33 81 29
- e-post: niclas.holmberg@smh.se
- Kontor: Vällingby/Hässelby/Spånga
Välkommen till Östersundsgatan 7, 6 tr
- Förråd finns till lägenheten.
- Uppe på taket finns en härlig stor takterrass för föreningens medlemmar.
- Övernattningslägenhet och festlokal finns att hyra och under även en biograf 15 personer.
- Tvättstuga på samma våning som lägenheten.
VAD ÄR DIN BOSTAD VÄRD?

"Jag hjälper dig gärna med en kostnadsfri värdering."
Niclas Holmberg
Reg. fastighetsmäklare / Franchisetagare
VAD ÄR DIN BOSTAD VÄRD?
Jag hjälper dig gärna med en kostnadsfri värdering.
Om bostaden
ALLMÄNT
Föreningen
Juridisk person accepteras inte som medlem. Delat ägandeskap godkänns med minsta ägarandel på 10%.
Överlåtelseavgift: 2,5% av basbeloppet debiteras köparen
Pantsättningsavgift: 1% debiteras pantsättaren per pant
I dagsläget (2019-10-02) finns det inga beslutade avgiftsförändringar.
Gemensamma utrymmen:
Alla våningsplan har en tvättstuga med två tvättmaskiner, en torktumlare samt ett torkskåp och en grovtvättstuga på våning 2. Det finns även cykel- och barnvagnsförråd.
Föreningen har även en övernattningslägenhet, en samlingslokal, takterrass samt en biograf som medlemmarna kan disponera.
2015 - Huset totalrenoverades
Kommande renoveringar:
Inga större renoveringar är planerade i dagsläget (2019-10-02)
dokument
BYGGNADSFAKTA
Ekonomi
DRIFT
Allmänt om området
Historia:
Vällingby var unikt redan på 50-talet då det byggdes. Vällingby, Sveriges första ABC-stad (dvs kombination Arbete, Bostad, Centrum), invigdes 1954 som "framtidsstaden" och blev på sin tid en förebild och fick stor uppmärksamhet, även internationellt.
Bebyggelsen i Vällingby kännetecknas av en omsorgsfull anpassning till landskapet och en arkitektur med många fina detaljer. Även idag omtalas Vällingby, där man lyckats bevara den charmiga 50-talsmiljön med inslag av ny modern arkitektur.
Modevaruhuset K:fem är Vällingby C senaste tillskott. K:fem, ritad av Gert Wingårdh, har erhållit ett flertal priser bla. Världens bästa byggnad för shopping på World Architecture Festival i Barcelona 2008.
Kultur och Nöjen
I Vällingby finns, vad man förmodar, världens största solur, och var man än rör sig i Vällingby går man på historisk mark med intressanta kulturinslag. Trappan, Vällingbyområdets kulturhus, anordnar allt från utställningar till intressanta föredrag.
Natur och Fritid
Invid knuten ligger Grimsta naturreservat med fina promenad- och joggingstråk. Det är även gångavstånd till Mälarens strand med flera badplatser att välja bland, bland annat Kanaanbadet med sin sandstrand. Hela Vällingby omges av grönområden och fina blommande trädgårdar och parker i de olika områdena. Fina cykelbanor och gångvägar inbjuder till sköna utflykter. I närheten finns härliga bad utmed hela Hässelbyområdet och ut till Blackeberg. För den som föredrar bassängbad finns Vällingby Simhall och sommartid kan man gå till utomhusbassängen i Nälsta.
Kommunikation
Från Råcksta tunnelbanestation kan man komma på 1 min till Vällingby C eller på 27 min till T-centralen. I Vällingby City som ligger på lite längre gångavstånd finns ett flertal resealternativ. Från Vällingbys bussterminal går 11 olika busslinjer. Med buss 179 är du i Spånga på ca 11 minuter. Där finns anknytning till pendeltåget som tar dig till Stockholms Central på 13 minuter.
Närservice
I Vällingby City hittar du allt - för hela familjen. Här finns över 100 butiker, serviceställen, restauranger och caféer. I den omskrivna modegallerian K:fem, med det röda, speciella, taket, hittar man det senaste i modeväg som annars endast finns i city.



