Bonäsvägen 28
Natur och Mälarnära boende i villaidyll!SNABBFAKTA
- Antal rum: 4 rum
- Boarea: 87 kvm + 18 kvm biarea taxeringsinformation
- Utgångspris: 3 695 000 kr
- Byggnadsår: 1986
- Område: Stäket, Järfälla
- Fastighetsbeteckning: Trappeberg 1:113
3 695 000 kr
Cornelia Wiklund
Reg. fastighetsmäklare- Telefon: 0730 76 54 30
- e-post: cornelia.wiklund@smh.se
- Kontor: Järfälla Jakobsberg
Välkommen till Bonäsvägen 28
- 300 meter till morgondoppet
- Mälar och naturnära boende
- Soliga ostörda uteplatser
- Äldre litet villaområde
- Nära bra förskola och skola
Exteriör
Välkommen till ett litet extra flott och trivsamt radhusboende. Perfekt hus och tomt för familjen som vill ha tid över för fritidsintressen. Lättskött tomt om 185 kvm och ringa underhåll av hus krävs. Idylliskt boende med ca 300 meter från ytterdörr till badbrygga vid Bonäsbadet. Varma dagar tar det inte ens 5 minuter, från att ytterdörren är stängd, förrän man doppat sig i Mälaren! Perfekt för barnfamiljen. Lugn bilfri innergård. Utanför tomten finns lekytor på gräsmattor, liten skog, samt en liten lekplats. Regniga dagar har man samfällighetslokalen som grannbyggnad, här kan barnen ta med kompisarna och spela pingis, sällskapsspel eller andra inne lekar.















Kök
Köksluckor och inredning i vitt. Kylskåp. Frys. Elspis. Spisfläkt. Plastmatta på golvet och målade väggar




Badrum - övre plan
Badrummet renoverat 2005. Gråmelerad våtrumsmatta. Målad väv med våtrumsfärg. Inredning bestående av badkar, wc, handfat, kommod och badrumsskåp.


Sovrum 2
Stort sovrum med fönster i fritt öster läge. Vit plastmatta på golvet. Målade väggar i ljusblå ton. Tre garderober.



Sovrum 1
Sovrum med fönster i fritt öster läge. Vit plastmatta på golvet och målade väggar i ljusgul ton. En garderob.


Sovrum 3
Sovrum med fönster i öster mot trädgården på baksidan. Trämönstrad plastmatta och vitmålad väv på väggarna.

Badrum
Badrummet renoverat 2005. Ljus våtrumsmatta. Våtrumsmatta på vägg. Duschhörna och övrig inredning bestående av wc, handfat och badrumsskåp. Här finns även elpannan som är bytt senaste gången 2020.


Tvättstuga
Vit våtrumsmatta på golvet. Ljus våtrumstapet på väggar. Inredning bestående av Tvättmaskin, torkskåp, tvättbänk och garderob.

Hall nedre plan
Ljus plastmatta på golvet. Målad strukturtapet i lätt rosa ton. Klädkammare i anslutning.

Hall ovanvåning
Ekparkettgolv. Målad vit vägg. En garderob


Närområde
Stäket är ett attraktivt område och en härlig plats för barnfamiljer och för de som gillar att vara nära natur och ute på sjön men som ändå har närhet till all samhällsservice som skola och förskola samt affärer. Här finns den exempelvis den mycket uppskattade Iljansbodaskolan, samt även en förskola. Ytterligare en nybyggd förskola på Almarevägen ligger ca 350 meter bort. Huset ligger nära Järvafältets naturreservat för rekreation. Sommartid kan man cykla eller promenera i skogsområdet och med fördel ta med sig bärhinken och svampkorgen på hösten. På vintern skidorna, för att kanske ta något skidspår mot Ängsjö friluftsgård. Ängsjöområdet erbjuder en hel del att välja på med café, bastu, kanotuthyrning, grillplatser, badplatser, stora öppna härliga gräsytor för lekar och spel. Låt barnen leka i indianbyn eller på fortet, spännande klippor att klättra i, äventyrsstig, bra skidbacke för de första svängarna. Du kan också välja att jogga i något av de preparerade motionsspåren som erbjuds, använda utegymet och kanske ta en efterföljande bastu.




Övriga bilder


Planlösning
VAD ÄR DIN BOSTAD VÄRD?

"Jag hjälper dig gärna med en kostnadsfri värdering."
Cornelia Wiklund
Reg. fastighetsmäklare
VAD ÄR DIN BOSTAD VÄRD?
Jag hjälper dig gärna med en kostnadsfri värdering.
Om bostaden
ALLMÄNT
BYGGNADSFAKTA
Ekonomi
dokument
DRIFTKOSTNADER/ÅR
Vatten, sophämtning, snöröjning samt en mycket trevlig gemensamhetslokal ingår också som man bokar och lånar gratis. Vattenavläsning görs en gång per år och regleras sedan efter respektive hushålls förbrukning.
Energideklaration
INSKRIVNINGAR / PLANBESTÄMMELSER
Allmänt om området
Letar du efter en mäklare i Stäket? Då är Svenska Mäklarhuset i Järfälla rätt mäklarbyrå för dig. Järfälla ligger oss varmt om hjärtat och med över 30 år i branschen kan våra mäklare Stäket utan och innan. Vi har koll på ditt kvadratmeterpris i Stäket och vilka faktorer som bidrar till att du ska få högsta möjligt slutpris på din försäljning. Genom att höra av dig till oss och träffa någon av våra fastighetsmäklare tar du ett första viktigt steg mot en lyckad bostadsaffär. Läs gärna mer om våra områden och våra mäklare i Järfälla.
Stäket är ett naturskönt område vid Mälaren i norra Järfälla. Naturen ligger nära, skog med gott om bär och svamp. Det finns ett antal motionsspår med olika längd som passar utmärkt för promenader (även om barnvagn), cykelturer samt skidåkning på vintern.
Det stora härliga friluftsområdet Ängsjö ligger inom närområdet dit man kommer antingen genom skogen, t ex med cykel, med buss, cykel eller bil. Där finns möjlighet till olika aktiviteter samt bad.
Vid Stäkskanalen finns en båtklubb och en sommarrestaurang med fullständiga rättigheter. Ett flertal fina bad finns i närheten, varav Bonäsbadet är närmast. På Almare Stäket finns Almare Herrgård ( www.almare.se ) med anor från 1700-talet som erbjuder festmåltider ett stenkast från Mälaren. På Almare Stäket, som första gången omtalas år 1007 vid Snorre Sturlassons vikingatåg i Mälaren, finns även en internationellt erkänd hästpoloklubb ( www.poloclub.se ) med säteri och en ridklubb ( www3.idrottonline.se/StaketRyttarnasHSF-Ridsport ).
Inom kort avstånd finns Bro Hof Slott Golf Club ( www.brohofslott.se ), som av många golfintresserade rankad som landets vackraste golfbana och är huvudbana för Scandinavian Masters. Även ansedda Kungsängen Golf Club, tidigare Mastersbana, finns en kort bilfärd bort. Dessutom finns ytterligare golfbanor längs med Rotebroleden.
Kommunikation
Buss 548 har en hållplats vid lekparken bakom Biskop Olovs väg, en kort promenad från bostaden. Den går till Kallhälls station där man kan ta pendeln till bl a Odenplan på ca 20 min och T-centralen vilket tar ca 25 min.
Med bil kommer man lätt ut på E18 respektive E4 i både norr och sydgående riktning.
Arlanda ligger ca 20 min bilväg från Stäket och du är inne i centrala Stockholm på ca 25 min med bil.
Närservice
Välsorterade Hemköp ligger ca 1 km från bostaden, här finns också K-Rauta och McDonald´s. I Kallhälls centrum finns ytterligare matvaruaffärer, blomsteraffär samt Apotek. På bekvämt bilavstånd finns såväl Jakobsbergs centrum med ett större utbud av butiker samt Barkarby handelsplats där både Outlet och de flesta större butikskedjor finns. IKEA ligger också här.
Vill man åka utanför kommunens gränser, finns de populära galleriorna Mall of Scandinavia, Sollentuna -och Kista Centrum.
Övrigt
Närmaste förskola ligger på Almarevägen och låg- mellanstadieskola är Iljansbodaskolan. Beläget på perfekt avstånd från bostaden. Här finns också fritidshem. För mer information om barnomsorg och skolor i Järfälla besök: http://www.jarfalla.se/templates/page____24076.aspx



