Optimalt planerad 1:a högt upp i huset med västvänd balkong i förening som äger marken!
Äntligen får jag lov att presentera denna exceptionellt planerade lägenhet med stor balkong i västligt läge samt ljus och fräsch skandinavisk design! Nyproducerad från 2021. Planlösningen är väl genomtänkt och erbjuder ett fullt utrustat kvalitetskök från HTH, ett lättmöblerat allrum med plats för både soffgrupp och matplats samt ett exklusivt badrum inrett med dusch och kombimaskin. I källaren finns ett förråd tillhörande lägenheten vilket utöver garderobsförvaringen i bostaden ger exceptionellt goda förvaringsmöjligheter. Bostaden kan sammanfattas med rymliga ytor, stora fönsterpartier och exceptionellt läge.
Brf Baltic & Torg är en stor förening innehållandes sex lokaler och 105 moderna lägenheter som stod klara för inflyttning under sensommaren 2021. Marken är friköpt vilket är ytterst ovanligt i Annedal. Bostadsytan disponeras av såväl små effektiva lägenheter för unga, medelstora lägenheter för parhushåll samt stora lägenheter utmärkta för exempelvis barnfamiljer. Under huset finns källare med förråd samt garage i två våningar med plats för bilar där föreningen nyligen installerat fler laddstolpar.
Här bor du med ett perfekt läge mellan gemytliga och barnvänliga Annedal och Sundbybergs stadspuls! Ett stenkast från porten ligger Bällstaåns mysiga promenad-och joggingstråk, gym och en delikatessbutik. Inom en radie om 5 minuters finner ni Direktens kiosk-och spelombud, MGL Sushi, Annedalsparken med plaskdamm på sommaren och skridskobana på vintern, Mariehällsskolan, förskolor och Lönnebergaparken med en populär hundrastgård.
Vid Mariehällstorget som också ligger nära lägenheten finner ni bl.a. en välsorterad ICA butik, hamburgerkedjan Brödernas och busshållplatsen som trafikeras med linje 113, 112 och flygbussarna. För den som hellre tar en promenad in till närmsta tunnelbana eller pendeltåg så tar det ca 15 minuters att promenera in till centrala Sundbyberg längsmed ån. Där finns ett gediget utbud restauranger, mataffärer, butiker och ni hittar även Systembolaget och apoteket där. Från bostaden är det också mycket smidigt att ta sig till Bromma flygplats och Bromma blocks genom att gå igenom Mariehälls mysiga villaområde.
Avslutningsvis ska nämnas att kommunikationsvägarna till och från Annedal kommer att utökas och förbättras markant då det planeras öppna en ny hållplats för tvärbanan med promenadnedgång från Dartanjangs gata. Tvärbanan tar dig norrut åt Kista, via flygplatsen och Bromma Blocks med vidarebyte söderut eller åt Solna hållet. Annedal är verkligen ett trivsamt område dit man flyttar för att stanna, så missa inte chansen.
Hjärtligt välkommen på visning!