Gustav III:s Väg 66
Välplanerad hörntrea med solig balkong!SNABBFAKTA
- Utgångspris: 2 695 000 kr
- Boarea: 54 kvm Förvaltarens information
- Antal rum: 3 rum
- Våning: 0 av 3
- Avgift: 1 690 kr inkl. värme, VA, kabel-TV samt bredband.
- Förening: Brf Penninglandet 2
- Byggnadsår: 1968
- Område: Bromma / Abrahamsberg, Stockholm
2 695 000 kr
Visningar
Linnea Ragnevad
Reg. fastighetsmäklare / Franchisetagare- Telefon: 0709-48 88 99
- e-post: linnea.ragnevad@smh.se
- Kontor: Bromma
ALLMÄNT
Föreningen
- Föreningen har en tvättstuga som är belägen i källaren och är utrustad med 2 tvättmaskiner, 2 torkskåp, torktumlare och mattvätt.
- Det finns även cykel- och barnvagnsförråd.
- Föreningen har en gemensam grillplats.
- Föreningen har 19 st parkeringsplaster som man kan hyra för 280 kr/mån.
- I dagsläget finns det ingen kö men antalet platser kommer att minska från 19 till 15 (kontrollerat 2022-06-21).
2018: OVK
2018: Föreningen har tagit bort/rivit lekplatsen
2019: Spolning av stammar
Kommande renoveringar-och underhållsarbeten:
- Ny ventilationsfläkt i port 66 och port 68 (kontrollerat 2022-06-21).
dokument
BYGGNADSFAKTA
Ekonomi
DRIFT
Allmänt om området
Området präglas av trevlig natur och grönområden för både träning och lek. Närhet till den populära Olovslundsparken med lekpark och badmöjligheter för de minsta, och stora gräsytor för picknick och avkoppling. Fler badmöjligheter finns bara ett par kilometer bort bla Ålstensängen och Solviksbadet (Mälaren) Omåttligt populära Lillsjön erbjuder både en härlig promenad eller en löptur som kan avslutas på utegymmet. Även Judarnsjön är belägen i närheten och är ett populärt promenadområde. Endast ett stenkast bort ligger Brommas koloniträdgårdsområde.
I närområdet finns ett flertal skolor ex Abrahamsbergs skolan, Kristofferskolan och Olovlundsskolan och förskolor på bland annat Bävervägen 44, Gustav III:s väg och på Abrahamsbergsvägen.
Kommunikation
Här finns Abrahamsbergs T-banestation (gröna linjen) som går mot Stockholm City och Vällingby/Hässelby.
Närhet till Brommaplan med både T-bana och bussförbindelse som tar Er ut till Ekerö och Solna, Sundbyberg m m.
Närservice
Abrahamsberg erbjuder ett brett utbud av butiker, service och kommunikationer. Här finns bland annat det populära stenugnsbageriet Bonne Femme, ICA, blomsterbutik, skomakare Sushi, Café, Kiosk, Friskis och svettis och restaurangen Kalaset Corner.
Brommaplan ligger också inom gångavstånd. Här finns ett bredare utbud av närservice såsom apotek, vårdcentral, systembolag, träningscenter (Sats), livsmedelsaffärer, banker, blomsteraffär, café samt bibliotek.
Parkering
I området finns det boendeparkering (taxa 5) längs med gatorna. Taxa 5 – 300 kr/månad eller 20 kr/dygn.
Övrigt
HISTORIA. Stockholms stad inköpte Abrahamsberg och Åkeslund 1904. Först i slutet av 1930-talet stadsplanerades marken och under åren 1937 till 1945 bebyggdes området med trevånings smalhus. Abrahamsberg byggdes av gult tegel och kallades därför "den gula staden". I Åkeslund däremot användes bara rött tegel och då skapades "den röda staden".


